Oranlar arası farklar için güven aralıkları
Confidence intervals for difference of two properties
  1. Tez No: 55394
  2. Yazar: MURAT ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, iki binom dağılımının oranlarının farklarının güven aralığını bulmak için kullanılan yöntemleri karşılaştırmak, aralarındaki farkları görmek ve en iyi çözümü veren güven aralığı yöntemini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, önce genel bilgiler başlığı altında, binom dağılımı ve bu dağılımın güven aralığı hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Binom dağılımı güven aralığı için Peskun Yöntemi, Cochran Yöntemleri, Konijn Yöntemi, Blyth ve Stili' in Birinci ve İkinci Normal Yaklaşım Yöntemi incelenmiş ve bu yöntemlerde kullanılan düzeltme terimleri tartışılmıştır. İkinci bölümde ise, Binom oranlan farkları için güven aralıkları yöntemlerinden Hauck ve Anderson Yöntemi, farklı süreklilik düzeltmelerine sahip güven aralığı yöntemleri ve Peskun' un kesin ve tahmini güven aralığı yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemler birbirleri ile karşılaştınlmıştır. Son olarak üçüncü bölümde, binom oranlan farkları için güven aralıkları yöntemleri kapsama olasılıklanna göre birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim of this study is to compare methods which are used to find confidence interval of difference of two binomial proportions, to see the differences of these confidence interval methods, and to find out the best confidence interval method. In order to do these, first, some information about the Binomial Distribution and its confidence interval has been given. Then, the methods of Binomial confidence intervals, Peskun' s Method, Cochran' s Method, Konijn' s Method, Blyth and Still' s first and second normal approximation, and continuity corrections of these methods are discussed. In the second chapter, confidence intervals' methods for difference of two Binomial proportions, Hauck and Anderson Method, confidence interval methods which have four difference continuity corrections and Peskun' s exact and approximated confidence interval methods are investigated and they are compared with each other. Finally, in the third chapter, these methods are compared with each other according to their coverage probabilities.