Bazalt ana materyal kökenli topraklardaki farklı arazi kullanımının toprağın fiziksel özellikleri üzerine etkisi
The effect of different land use in the soil of basalt parent material on the physical properties of the soil
  1. Tez No: 553963
  2. Yazar: BERİVAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmanın amacı, tarım yapılan ve tarım yapılmayan alanlarda toprağın pH, elektiriksel iletkenlik (EC), organik madde, kireç, agregat stabilitesi, penetrasyon direnci, tarla kapasitesi, devamlı solma noktası, faydalı su kapasitesi, hacim ağırlığı, hidrolik iletkenlik gibi toprağın fiziksel özellikleri üzerine etkilerini ve aralarındaki ilişkileri belirlemektir. Araştırmada, Şanlıurfa-Karacadağ Bölgesinde bazalt anamateryal üzerinde oluşmuş 33 farklı alandan alınan toprak örneklerinde çalışılmıştır. Aynı zamanda tarım yapılan ve tarım yapılmayan topraklarda anlamlı farkın olup olmadığını bağımsız (ilişkisiz) t-testi ile bu farkın anlamlılığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tarım yapılan ve yapılmayan alanlardan alınan topraklarda pH, hacim ağırlığı, EC, kireç içeriği değerlerinde pek farklılığa rastlanmamıştır. Uygulamalarda, yarayışlı su kapasitesi, daimî solma noktası, tarla kapasittesi Penetrasyon direnci, organik madde miktarı, agregat stabilitesi değerlerinin fiziksel özellikleri bakımından işlenmeyen alanlarda işlenen alanlara göre daha üstündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the physical properties of soils such as soil pH, electrical conductivity (EC), organic matter, lime, aggregate stability, penetration resistance, field capacity, continuous fading point, useful water capacity, volume weight, hydraulic conductivity, to determine the effects and relationships between them. In the study, it was studied in soil samples taken from 33 different areas formed on main material in Şanlıurfa-Karacadağ Region. At the same time, the significance of this difference was investigated by independent (unrelated) t-test whether there is a significant difference in the agricultural and non-agricultural soils. According to the results of the study, no significant difference was found in the pH, volume weight, EC, and lime content values in the soils taken from agricultural and non-agricultural areas. In applications, useful water capacity, permanent wilting point, field capacity Penetration resistance, the amount of organic matter, aggregate stability values in terms of physical properties in areas that are not processed in the untreated areas are superior.