Epidermal büyüme faktör reseptörleri ve fibronektinin yara dokusundaki dağılımlarının immünohistokimyasal olarak gösterilmesi
The distribution of epidermal growth factor receptors and fibronectin, identification on the wound tissues by immunohistochemical
- Tez No: 90396
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
EGF epitel ve mezotel kökenli hücrelerde mitoz aktivitesini arttırıcı özellikte polipeptitdir. Hücre yüzeyinde bulunan özel reseptörlerine (EGF-r) bağlanarak hücresel olayları düzenler. Fibronektin, hücre-hücre ve hücre adezyon molekül etkileşiminin sağlanmasında önemli role sahip glikoproteindir. întegrin reseptörleri aracılığı ile kollagen, fibrin, heparin ve proteoglikanlarla ilişkilidir. Hücre içi özel yollarla hücre iskeleti elemanları ile etkileşip hücre hareketi ve farklanmasında etkindir. Kitosan Mtinin deasetillenmiş hali olup selüloza benzer bir polimerdir. Kitosan [(l-4)-2-amino-2-deoksi-2-d-glukan], biyolojik olarak geçimlidir ve parçalanabilen bir moleküldür. Bu özelliği nedeniyle kitosan biyolojik bir materyal olarak sakınılmadan kullanılabilir. Taurin ise, antioksidan özelliği nedeniyle lipit peroksidasyonunda önemli bir maddedir. Özellikle oksidatif hasara sıklıkla uğrayan dokularda bol bulunur. Bunlardan biride fagositoz sırasında enzimatik olarak oksidan madde üreten nötrofîllerdir. Bu çalışmada günlere koşut kitosan ve taurinli kitosan jel uygulanan yara dokularında EGF-r 'in ve fibronektinin immünohistokimyasal yöntemle ışık mikroskobunda incelendi. Yara bölgesi epitelinde epitelizasyona koşut olarak 3. güne kadar yoğun boyanmalar izlendi. Takip eden 5. ve 7. günlerde ise epitel onarılmasına bağlı tutulumlar oldukça zayıftı. Ayrıca dermişin onarımında ise yine ilk 3 günde damar130 endoteli, fibroblast ve fibroblast benzeri büyük bir olasılıkla miyofibroblastlar ve düz kas hücrelerinde tutulumlar belirgindi. Fibronektin antikoru uyguladığımız keşi yaralarında özellikle bazal membran ve keşi bölgesi dermişinin kollagen liflerinde belirgin olarak gözlemlendi. Yine iyileşmeye koşut tutulumlar 6. saat, 1. ve 3. günlerde oldukça yoğundu. Ancak 5. günde epitel onarımının bitmesine karşın dermis iyileşmesi devam ettiğinden tutulumlar 5. günde de belirgindi. Kitosan jel uygulanan yara dokularında ilk günlerde yoğun Egf-r tutulumu izlendi. İyileşmeye koşut 5. ve 7. günlerde orta dereceli tutulum vardı. Fibronektin uygulanan grupta ise bazal membran ve kollagen liflerde yoğun boyanmalar belirgindi. Taurinli kitosan jeli uygulanan keşi yaralarında kitosan uygulanan gruplara göre epitelizasyonun daha hızlı olaylandığı ilgi çekiciydi. Ayrıca 5. günde dermis, normal yapışma kavuşmuş ve fibronektin tutulumlan oldukça zayıftı. Taurinin iyileştirici etkisine bağlı olarak yara iyileşmesinin erken olaylandığı ve EGF-r' nün epitel, fibronektinin dermis iyileşmesi için günlere koşut belirleyiciler olabilecekleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
EGF is a polipeptide which increases the mitotic activity in cells of epithelial and mezothelial origin. EGF regulates cellular processes by binding the EGF-r which are located on the cell surface. Fibronectin is a glycoprotein of the extracellular matrix which plays an important role as a cell-cell and cell-matrix interactions. It's connected to kollagen, fibrin, heparin and proteoglikans by integrin reseptors. Fibronectin plays an important role in the migration and differantiation of cells. Cithosan is a form of deasetilated cithin and is similar to selulose. Cithosan [(l-4)-2-amino-2-deoxi-D-glucose] is a biologically permeable molecule which can be broken up. Therefore, cithosan can be used safely. Taurin, which has an antioxidant feature, is important in lipid peroxidation. It takes part in tissues subjected to oxidative damage. For example, notrophill secrets oxidant matterials during the fagositose. In this study, the distribution of EGF-r and fibronectin in wound tissues applied cithosan gel and cithosan gel with taurin were analyzed by immünohistochemicalmethods at light microscopic level. Wound tissues were taken from mice at 6th hour and 1st, 3rd, 5th, 7th days after the mice were incised on the dorsal area. Strong reaktivity of EGF-r was observed up to 3rd day during reepitelization. Weak reactivity in the epthelium was observed at the 5th and 7th days. It was observed that vasculer endothelium, fibroblast, muscle cells and and indicate strong132 reaktivity in the first 3 days. Another group of cells, which was distinduished as similar to fibroblast, was thought as myofibroblast. In the incised wound exposured to fibronectin antibody, strong reactivity was observed in the bazal membrane and kollagen fibrils in the dermis. However, the strong reactivity was also observed in the 5th day since the healing of dermis is countinuing. Strong reactivity of EGF-r observed in the wound tissuessubjected to cithosan gel, because of wound healing which generally moderates reactivity. Strong reactivity of fibronectin was important bazal membrane and kollagen fibrills in the 5th and 7th days. Another observation was the quiker reepitelizationof the wound subjected to cithosan gel with taurin than the wound exposured to cithosan gel. Weak reactivity til of fibronectin was observed in the 5 day as the result of diminished repairing of dermis. The overall evalution of this study has shown that the speed of wound healing was increased by using taurin and EGF-r is a good labeling agent for epitelization and fibronectin for dermis healing.