İntraepi̇dermal ve i̇nvazi̇v neoplasti̇k deri̇ lezyonlarinda p53 ve p63'ün i̇mmünhi̇stoki̇myasal anali̇zi̇
Evaluation of p53 and p63 immunohistochemical staining in intraepidermal and invasive skin lesions
  1. Tez No: 714210
  2. Yazar: TUĞBA TAŞKIN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİYE KABUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: p53 proteini intraepidermal ve invaziv neoplastik deri lezyonlarında sıklıkla tanımlanan ve tümör gelişiminin erken basamağında rol oynadığı kabul edilen bir belirleyicidir. p63 ise p53 tümör baskılayıcı geninin homologu olup skuamöz epitelin bazal tabakasında eksprese olmaktadır. p63 geni skuamöz epitelin gelişiminde rol oynamakla birlikte p53 geninden farklı olarak onkogen şeklinde davranmaktadır. Bu çalışmada intraepidermal ve invaziv neoplastik deri lezyonlarının gelişiminde p63'ün rolü yanı sıra p63 ve p53 geni arasındaki ilişki incelenmektedir. Materyal-Metod: 1999-2005 yılları arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Laboratuarı arşivinden elde edilen 17 skuamöz hücreli karsinom, 23 bazal hücreli karsinom, 26 aktinik keratoz, 22 Bowen hastalığı, 16 keratoakantom, 7 in situ malign melanom ve 3 Paget hastalığı ile 10 adet güneş görmeyen alandan alınmış normal deri dokusu çalışma kapsamına alınmıştır. Olguların parafin bloklarından hazırlanan kesitlere p63 ve p53 ile immunhistokimyasal çalışma uygulanmıştır. Paget hastalığı ve in situ malign melanom olgularında daha az oranda olmakla birlikte tüm örnekler için p53 ve p63 ile boyanmış lamlardan lezyonlu 1000 adet hücre sayılmış ve nükleer boyanmanın oranı, boyanma yoğunluğu ve yaygınlığı belirlenmiştir. Gruplar arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: p53 ile skuamöz hücreli karsinomlarda %1-98 (ortalama %50,28), bazal hücreli karsinomlarda %1-97,07 (ortalama %34,11), keratoakantomlarda %3-67,27 (ortalama %37,93), Bowen hastalığında %1-98 (ortalama 76,09), aktinik keratozlarda %4,44-93,8 (ortalama 62,58), Paget hastalığında %5-88,35 (ortalama %47,78) boyanma izlenmiştir. p63 ile skuamöz hücreli karsinomlarda %57,65-98,12 (ortalama %88,36), bazal hücreli karsinomlarda %79,72-98,74 (ortalama %91,47), keratoakantomlarda %34,04-94,06 (ortalama %78,52), Bowen hastalığında %69,13-98,95 (ortalama %94,45), aktinik keratozlarda %80,77-98,19 (ortalama %92,22) oranında boyanma saptanmıştır. p53 ile in situ malign melanom ve Paget hastalığında boyanma görülmemiştir. Normal deride ise p53 ile %1-5 (ortalama %1,7), p63 ile %98,14-99,63 (ortalama %98,67) boyanma izlenmiştir. Sonuç: İntraepidermal ve invaziv neoplastik deri lezyonları ile normal deri arasında p63 boyanma oranları açısından belirgin farklılık bulunmamıştır. p63 ile boyanma oranları sıklık sırasına göre Bowen hastalığı, aktinik keratoz, bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve keratoakantom şeklinde görülmüş olup bu lezyonlarda yüksek oranlarda boyanma saptanmıştır. Bu bulgularla panp63'ten ziyade farklı p63 izoformlarının tümör gelişiminde etkili olabileceği düşünülmüştür. Nitekim p53 ve panp63 boyanma oranları arasında anlamlı fark bulunmaması da bu şekilde açıklanabilir. Keratinositlerden köken alan intraepidermal ve invaziv deri tümörlerinde p63 ile yüksek oranda boyanma görülmekle birlikte in situ malign melanom ve Paget hastalığında boyanma olmaması özellikle küçük biopsi ile örneklenen dokularda keratinosit, melanosit ve glandüler kökenli intraepidermal malignitelerin ayırıcı tanısında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The p53 protein is frequently detected in intraepidermal and invasive neoplastic skin lesions and is thought to play a role in the early phase of tumor development. p63 is a homolog of the p53 tumor suppressor gene and is expressed in the basal layer of squamous epithelium. Although the p63 gene plays a role in squamous epithelial development, it acts as an oncogene, unlike the p53 gene. In this study, we investigate the role of p63 in the development of intraepidermal and invasive neoplastic skin lesions and the relationship between the p63 and p53 genes. Material Method: 17 squamous cell carcinomas, 23 basal cell carcinomas, 26 actinic keratoses, 22 Bowen's disease, 16 keratoacanthomas, 7 malignant melanoma in situ, and 3 Paget's disease were collected from the archives of the pathology laboratory of Şişli Etfal Training and Research Hospital between 1999-2005. Normal skin tissue from 10 sunless sites was included in the study. Immunohistochemical studies with p63 and p53 antibodies were performed on the sections prepared from the paraffin blocks of the cases. For p53 and p63 staining, 1000 lesional cells were counted; for Paget's disease and malignant melanoma in situ, fewer cells were counted, and the rate, staining intensity, and extent of nuclear staining were determined. The relationship between the groups was statistically evaluated. Results: For p53; 1-98% (mean 50.28%) of squamous cell carcinomas, 1-97.07% (mean 34.11%) of basal cell carcinomas, 3-67.27% (mean 37.93%) of keratoacanthomas , 1-98% (mean 76.09%) of Bowen's disease, 4.44-93.8% (mean 62.58) of actinic keratoses, and 5-88.35% (mean 47.78%) of Paget's disease staining was observed. For p63; 57.65%-98.12% (mean 88.36%) of squamous cell carcinomas, 79.72-98.74% (mean 91.47%) of basal cell carcinomas, 34.04-94.06% of keratoacanthomas (mean 78.52%), 69.13%-98.95% (mean 94.45%) of Bowen's disease, and 80.77%-98.19% (mean 92.22%) of actinic keratoses staining was observed. No staining with p53 was observed in malignant melanoma in situ and Paget's disease. In normal skin, 1-5% (mean 1.7%) staining with p53 and 98.14-99.63% (mean 98.67%) staining with p63 were observed. Conclusion: There was no significant difference in p63 staining rates between intraepidermal and invasive neoplastic skin lesions and normal skin. Staining rates with p63 were observed in order of frequency as Bowen's disease, actinic keratosis, basal cell carcinoma, squamous cell carcinoma, and keratoacanthoma, and high staining rates were observed in these lesions. Based on these findings, it was suggested that different p63 isoforms rather than panp63 may be responsible for tumor development. The lack of a significant difference between the staining rates of p53 and panp63 may be explained in this way. Intraepidermal and invasive skin tumors derived from keratinocytes have a high staining rate with p63. However, the absence of staining in malignant melanoma in situ and Paget's disease can be used in the differential diagnosis of keratinocyte, melanocyte, and glandular intraepidermal malignancies, especially in tissues obtained by small biopsy.