Türkiye'de 1980 sonrası dönemde tasarruf eğilimini etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting the trend of savings in Turkey in the post 1980 period
- Tez No: 554020
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülkelerin büyümesi ve kalkınması için en önemli faktörlerin başında tasarruflar gelmektedir. İktisadın bir bilim olarak başladığı ve günümüze kadar geldiği süreç içerisinde tasarruflar her iktisadi düşüncede kendine yer bulmuştur. Bu tez çalışmasında öncelikle tasarruf kavramı, iktisat ekollerindeki yeri ve matematiksel olarak özdeşliklerle ifadesi incelenecektir. Sonrasında tasarrufla ilgili literatürde yer alan teoriler ve tasarruf davranışını belirleyen iktisadi ve iktisadi olmayan faktörler açıklanacaktır. Bir sonraki bölümde 1980 sonrası dönemde Türkiye ekonomisinde görülen gelişmeler ve bu gelişmelerin ışığında tasarrufların değişimi incelenecektir. Son bölümde yurtiçi tasarrufların belirleyicisi olarak reel faiz oranı, iç borç ve dış borç stoku, enflasyon ve büyüme oranı seçilmiştir. Seçilen değişkenler ile yurtiçi tasarruflar arasındaki ilişki ekonometrik olarak test edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Savings are among the most important factors for the growth and development of countries. In the process where economics began as a science and came up to date, the savings have found a place in every economic thought. In this thesis, first of all, the concept of saving, the place of economic schools and the expression of mathematical identities will be examined. The theory of saving and the economic and non-economic factors that determine the behavior of saving will be explained later in the literature. In the next section, the changes in savings will be examined in the light of developments in the Turkish economy in the period of 1980. In the last section, real interest rate, domestic debt and external debt stock, inflation and growth rate were selected as determinants of domestic savings. The relationship between selected variables and domestic savings was tested econometically and the results were evaluated.