Franz Liszt'in Deux Légendes adlı eserinde piyanonun bir anlatıcı olarak rolü
Piano's role as narrator in Franz Liszt's Deux Légendes
- Tez No: 554033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA MÜGE HENDEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı, Franz Liszt'in Deux Légendes adlı eserini bestelerken etkilendiği unsurları incelemek ve esinlendiği müzik-dışı kavramları müzik içinde nasıl yansıttığını saptamaktır. Metot olarak literatür taramasının kullanıldığı bu tezin birinci bölümünde Liszt ailesinin kökeni dahil olmak üzere Franz Liszt'in hayat hikayesi dört farklı dönem içerisinde anlatılmış, ikinci bölümünde müziğinin din, edebiyat ve görsel sanatlar alanlarıyla etkileşimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde Liszt'in 19.yy müziğindeki öncü karakterini ortaya çıkartan virtüözite anlayışını, program müziği ve senfonik şiir türlerini hangi yöntemler sayesinde ortaya koyduğu anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise yaşamının son yıllarında bestelemiş olduğu Deux Légendes adlı solo piyano eser sembolik olarak incelenmiş ve eserdeki müzik-metin ilişkisinin piyano yazımında nasıl yansıtılmış olduğu analiz edilmiştir. Franz Liszt'in eserin yazımından önce ve sonrasında kişisel hayatında yaşadığı sorunların onun toplumdan soyutlanmasına sebep olduğu bu bağlamda Deux Légendes gibi son döneminde yazdığı eserlerde sıkça rastlanılan ölüm ve Tanrı düşüncesinin bu eserde dini hikayeler aracılığıyla tasvir edildiği saptanmıştır. Yapılan analizin sonucunda, esere esin kaynağı olan mucizevi hikayelerin bütün unsurlarının piyano yazımına aktarıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the elements Franz Liszt was influenced by while composing Deux Légendes and to determine how he had reflected the extra-musical associations he had been inspired by in his music. In the first chapter of this thesis, where literature review was used as a method, the life story of Franz Liszt, including the origin of the Liszt family, was described in four different periods; in the second chapter, the interaction of Franz Liszt's music with the fields of religion, literature and visual arts was examined. In the third chapter, Liszt's conception of virtuosity, which reveals his leading character in the 19th century music, and the ways in which he introduced the genres of programme music and symphonic poem, were explained. In the fourth chapter, his solo piano work called Deux Légendes which was composed in the final years is of his life, was examined symbolically; and how the relationship between music and text in this work was reflected in his piano language is analyzed. It was found out that Franz Liszt's problems in his personal life before and after the writing of his piece caused him to be isolated from the society, and in this context the concepts of death and the Divinity, which are frequently encountered in the pieces he wrote in the last period of his life like Deux Légendes, were depicted in this piece through religious stories. As a result of the analysis, it was seen that all the elements of the miraculous stories that inspired the piece were reflected to piano writing.