Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında sanatsal ifade özgürlüğü
Freedom of artistic expression in the context of European Convention on Human Rights
- Tez No: 554034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi madde 10'da düzenlenen ifade özgürlüğü kapsamında sanatsal ifade özgürlüğü incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle sanatın anlamına, sanat için yapılan hukuk ve sanat alanındaki tanımlara yer verilmekte ve sanatsal ifade özgürlüğünü destekleyen tezler ortaya konmaktadır. Sonrasında sanatsal ifade özgürlüğünün kapsamı ve devletin yükümlülükleri, madde 10 bakımından incelenmektedir. Nihayetinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ve eski Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'nun kararları incelenerek sanatsal ifade özgürlüğünün koruma standartları ve bu koruma standartlarındaki değişim ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In thıs study, freedom of artistic expression is examined under the freedom of expression set forth in the Article 10 of the European Convention on Human Rights. In this context, primarily, meaning of art, definitions in the area of law and art that made for art is included and argumantations that support the artistic expression is revealed. Thereafter scope of artistic expression and obligations of the state is examined in regard of Article 10. Ultimately protection standarts of artistic expression and alteration of these standarts is propounded by examining judgements and decisions of European Court of Human Rights and former European Commission of Human Rights.