Sağlık hizmetlerinde risk yönetimi, çalışan sağlığı açısından tehlike ve risklerin önlenmesi
Risk management, prevention of health risks and dangers of employees in health care
- Tez No: 554035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sağlık çalışanları hizmet sunarken hem işe bağlı hem de çalışma çevresinden kaynaklanan fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal tehlike ve risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle hastaneler, çok tehlikeli işyerleri kapsamı içinde yüksek risk sınıflandırılmasında yer almaktadır. Uluslararası alanda yaşanan yeni gelişmelerle birlikte iş sağlığı ve güvenliği alanında mevzuatımızda da değişiklikler sonucunda en son 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na bağlı olarak çıkan 29.12.2012 tarih 28512 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik doğrultusunda işverene, çalışan sağlığı ve güvenliğini sağlamak için risk analizi yaptırmak ve değerlendirmeyi şart koşmuştur. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının sağlığını korumak amacıyla risk yönetimi, sağlık çalışanlarının karşılaştığı tehlikeler, riskler ve alınacak önlemlere değinilmiştir. Çalışma literatür taraması yapılarak hazırlanmıştır. Ancak çalışmanın bölümlerinde mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere yer verilmiştir. Hataların, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmek için risk değerlendirme ve kök neden analizleri yapmak önem arz etmektedir. Önlem sistematiğinde öncelikli olan tehlikenin ortadan kaldırılmasıdır. Mümkün olmuyorsa mühendislik önlemleri, idari önlemler, eğitim ve çalışanlara kişisel koruyucu donanımlar verilerek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
While serving, health employees face either sourced from work or work environment risks and dangers of physical, chemical, biological, ergonomic and psychosocial threats. Especially hospitals are classified as very dangerous workplaces. Along with the new developments in the international field, there has been a change in our legislation in the area of occupational health and safety with the last law no. 6331 on Occupational Health and Safety was published in the Official Newspaper dated 30.06.2012 and numbered 28339 and entered into force. In accordance with this regulation it requires the employer to make risk assessment and evaluation to provide employees health care and safety. In this study, health and occupational safety of health workers is emphasized and the dangers, risks and precautions to be taken by health workers are discussed. The study was prepared with literature review. Yet, in some segments of the study professional knowledge, experience and observations are included. Risk assessment and root analysis are pivotal to prevent occupational accidents and occupational diseases. The priority is the elimination of the danger in the precautionary systematic. If not possible, engineering measures, administrative measures, training and personal protective equipment should be provided to employees.