Hastane işletmelerinde rekabet üstünlüğü sağlamada faaliyet esasına dayalı maliyetleme yönteminin rolü
The role of the costing method in providing a competitive advantage in the hospital enterprises
- Tez No: 554036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toplumun en önemli varlığı insan, insanın da en önemli varlığı sağlığıdır. Söz konusu insan sağlığı olması nedeniyle hastane işletmelerinde hizmet sunumlarının kesintisiz, tam zamanında ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Kar amacı gütmeyen ya da kârın ikinci planda geldiği hastane işletmelerinde, az maliyetle kaliteli hizmet sunumu oldukça önemlidir. Günümüzde hızla değişen ekonomik, sosyal ve çevresel şartlarda, her işletmede olduğu gibi hizmet sektöründe yer alan hastane işletmelerinde de hizmet taleplerini karşılamak için sınırlı kaynakların etkin şekilde kullanılması, başarılı maliyet, kapasite yönetimi ve sonuçta hizmet sunumunun etkinliğinin sağlanması için uygun bir maliyet yönteminin kullanılması gerekmektedir. Hastane işletmelerinde rekabet üstünlüğünün sağlanması, kıt kaynakları maliyetle dengelenmesi için gelişmiş maliyet yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Modern tıbbi tekniklerin ve araçların geliştiği günümüzde, tüketilen maliyetlerin de artmasıyla mevcut geleneksel maliyetleme yönteminin maliyet hesaplamalarında yetersiz kalmış ve yerini yeni maliyetleme yöntemlerine bırakmıştır. Çalışmamızda, hastane işletmeleri için daha doğru maliyet bilgisi veren, stratejik kararları almaya elverişli bilgilerin üretimiyle yönetime katkıda bulunan“Faaliyet Esasına Dayalı Maliyetleme Yöntemi”üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important asset of society is human, and the most important asset of human being is the health. Since it is the human health in question, it is of great importance to ensure that service offerings in hospital enterprises are performed in a continuous, on time and accurate manner. Offering quality service at low cost is rather important in hospital enterprises which are nonprofit or the profit is of secondary importance. In today's rapidly changing economic, social and environmental conditions, as in every enterprises, in hotel enterprises in the service sector, the limited resources should be used effectively to meet service demands and, an adequate cost method needs to be used in order to provide successful cost, capacity management and ultimately the effectiveness of service delivery. The advanced cost methods are needled to ensure competitive advantage in hospital enterprises and to balance scarce resources with costing. Today, with the development of modern medical techniques and tools, and with the increase in the costs consumed, the current traditional costing method has been inadequate and replaced by the new costing methods. In our study,“Activity Based Costing Method”is emphasized which provides more accurate cost information for hospital enterprises and contributes to management with the knowledge generation suitable for making strategic decisions.