Nebevi Tıp'tan modern tıbb'a hacamat'tan donasyon'a kan bağışı ve toplumdaki algı
Blood donation and public perception from prophetic medicine to modern medicine and from bloodletting bycupping todonatio
- Tez No: 554038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Hematoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Medical History and Ethics, Hematology, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Modern tıbbın dışında farklı birçok uygulamayı içeren geleneksel-alternatif tıp tedavi ve uygulamaları, kültürel etkileşim ve ticari çabalar yoluyla sınırlarını genişleten sağlık bilgilerini içermektedir. Uygulama alanlarına göre ilkel toplumlardan, günümüze kadar gelen ve önemini yitirmeksizin devam eden uygulamalar, etkinliğine oldukça inanılan uygulamalardır. Tercih edilmesine bağlı olarak, farklı yer ve yöntemlerle yeniden şekillenen ve varlıklarını sürdüren uygulamalar bir kültürü yansıtmaktadır. Alternatif tıp uygulamalarından birisi olarak Hacamat, tedavi ve şifa maksadıyla, deri altındaki dokularda birikmiş ve biriktiği noktadan ilgili beyin lobu ile iletişimi sağlayan sinirleri tıkayan, atıl kalmış kirli kan ile birlikte toksik maddelerin vakum yolu ile dışarı alınma işlemidir. Bu çalışmada, hacamtın toplum üzerindeki algısı incelenmiştir. Kan bağışı ve donör kazanım programlarının önemi günümüzde artmış bulunmaktadır. Ülkemizin yıllık kan ihtiyacı olan bir milyon sekiz yüz bin ünite kanı yüzde doksan iki oranında Türk Kızılayı karşılamaktadır. Bu çalışmada, kan bağışında bulunmasını istenilen bireyin kan bağışladıktan sonra manen, madden, biyolojik ve tıbbi olarak elde edeceği kazanımlarından bahsedilmiştir. Bu kaznımların paylaşımının toplumun bütün katmanlarına yayılarak gerek hacamat'ın koruyucu hekimlik anlamında toplum sağlığına katacağı pozitif etki ve gerekse toplumun kan bağışına yine pozitif desteği ile yıllık ihtiyaç duyulan yaklaşık iki milyon ünite kanın kolaylıkla temini için toplumun ilgisini bu konu üzerine çekilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Complementary-alternative-traditional medicine (CAM) treatments and practices, involving many different applications besides conventional medicine, include health information that broadens the boundaries through cultural interaction and commercial endeavors. According to their fields of application, they are applications that are highly believed to be significant, from past to today. Depending on their preference, applications that are reshaped in different places and methods and maintain their life reflects a culture. As one of the alternative medicine applications, Hacamat is the process of vacuum removal of toxic substances together with the discharged dirty blood, which obstructs the nerves that communicate with the related brain lobe and accumulates in the subcutaneous tissues for the purpose of treatment and healing. In this study, the perception of the volume on society was examined. The importance of blood donation and donor recovery programs has increased today. Turkish Red Crescent meets ninety-two percent of one million and eight hundred thousand units of blood that our country needs annually. In this study, it is mentioned that the individuals who want to donate blood after donating blood, manen, substance, biological and medical gains will be obtained. It is aimed to attract the attention of the society to the need of spreading all the layers of the society to the public health by the positive effect of the vaccination on public health in terms of preventive medicine and the positive support of the blood donation of the society.