Tekstil sektöründe lider üye etkileşiminin çalışanların örgütsel bağlılık ve performansları üzerine etkisi
The effect of leader member interaction on organizational commitment and performance of employees in textile sector
- Tez No: 554039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma; lider üye etkileşiminin çalışanların örgütsel bağlılık ve performansları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda lider üye etkileşimi, örgütsel bağlılık ve performans ölçeklerinden oluşan anket formu; tekstil sektöründe çalışan 216 kişiye uygulanmıştır.Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; lider üye etkileşimi ve örgütsel bağlılığı belirleyen tüm boyutlar ile performans arasında çift yönlü pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Lider üye etkileşiminin artmasının genel örgütsel bağlılığı artırdığı, lider üye etkleşimi alt boyutlarından bağlılık, katkı ve profesyonel saygının, genel örgütsel bağlılık üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Lider üye etkileşiminin devam bağlılığı üzerinde etkisinin olmadığı ve lider üye etkileşimi boyutlarından sadece bağlılığın normatif bağlılığı artırdığı, diğer boyutlar olan etki, katkı ve perofesyonel saygının normatif bağlılık üzerinde etkisinin olmadığı saptanmıştır. Araştırmada ayrıca genel lider üye etkileşimi performans üzerinde olumlu etkisinin olduğu, alt boyutlarından bağlılık dışında, etki, katkı ve perofesyonel saygının performansı artırıcı etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; The aim of this study was to investigate the effect of the leader-member interaction on the organizational commitment and performance of the employees. A questionnaire consisting of leader-member interaction, organizational commitment and performance scales; The data obtained from the questionnaires were evaluated by means of SPSS 22.0 statistical program. As a result of the research; It was determined that there were significant positive and bidirectional positive relationships between all the dimensions that determine the leader interaction and organizational commitment. It has been determined that increasing the interaction of the leader members increases the overall organizational commitment, and that the commitment, contribution and professional respect from the leading member activity sub-dimensions have no effect on general organizational commitment. It was found that there was no effect on the continuation commitment of the leader member interaction and that only the commitment of the leader member interaction increased normative loyalty, and that other dimensions, impact, contribution and professional respect had no effect on normative commitment. In the study, it was found that there was a positive effect on the performance of general leader members and performance, contribution and professional respect increased the performance.