Sağlık kurumlarında idari ve mali hizmetler yönetimi, Honaz Devlet Hastanesi örneği
Administrative and financial services management in health institutions, Honaz State Hospital example
- Tez No: 554037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Globalleşen dünyada son yıllarda ekonomik, sosyolojik, teknolojik gibi pek çok alanda baş döndürücü hızda gelişmeler görülmektedir. Yaşanan tüm gelişmeler doğrudan ya da dolaylı şekillerde sağlık hizmeti sektörünü de etkilemektedir. Bu durum karşısında sağlık hizmetlerinin en önemli sunum ayağı olan hastanelerin yönetimlerinde de bazı değişikliklerin yapılması gerekmiştir. İnsanların yaşam kalitesini ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırarak, sağlık hizmetini en verimli şekilde sunabilmek için iyi eğitim görmüş, iletişimi ve ikna kabiliyeti yüksek, sosyal bilimler ve ekonomi bilimleri konularında kendini geliştirmiş sağlık yöneticilerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada tarihçi metod ve literatür taraması tekniği esas alınmıştır. Sağlık yönetim sistemlerinin toplumun sağlık seviyesinin yükseltilmesinde önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, there are developments in the sphere of economic, sociological and technological developments. All developments are directly or indirectly affecting the healthcare sector. In the face of this situation, some changes had to be made in the management of the hospitals, which is the most important pillar of health services. To improve the quality of life and the quality of health services, health care professionals who are well educated, have high communication skills and persuasiveness and who have improved themselves in social sciences and economics are needed to provide healthcare services in the most efficient way. In this study, historian method and literature search technique are used. Health management systems are considered to be important in raising the health level of the society.