İkinci Dünya savaşı yıllarında İzmir'in iktisadi hayatı (1939 - 1945)
The economic life of İzmir in the Second World War Years (1939 – 1945)
  1. Tez No: 554041
  2. Yazar: TUĞBA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın ortaya çıkmasıyla beraber güç dengeleri tekrar değişmiştir. Savaşın yaratmış olduğu tahribat ve yıkım her alanda hissedilmiştir. Savaş koşullarından savaşa giren devletler kadar savaş dışı kalmayı başarabilen devletler de etkilenmiştir. Savaş, insan hayatını ve yaşamını sosyal, sağlık, siyasi yönden etkilediği kadar ekonomik yönden de etkilemiştir. Savaşa girmemiş olmasına rağmen savaşın yaratmış olduğu sıkıntılardan Türkiye ve illeri de savaşa giren devletler kadar etkilenmiştir. Savaşın sürdüğü yıllar boyunca İzmir' de de yaşam koşullarında aksaklıklar görülmüş, kentte sağlık sorunları ortaya çıkmış, savaş nedeniyle karaborsacılık artmış ve temel ihtiyaç maddelerinin bulunmasında sıkıntılar yaşanmıştır. Türkiye'nin önemli bir ihracat limanı olma özelliğine sahip olan İzmir Limanı da savaş koşullarından etkilenmiş limandan yapılan ihracat ve ithalat durma noktasına gelmiştir. Savaş dönemi boyunca tek parti hükümetinin almış olduğu kararlar ve çıkarmış olduğu olağanüstü kanun ve vergiler diğer illerde olduğu gibi İzmir'de de uygulanmış ve savaşın yaratmış olduğu ortamın ağır şartlarını en aza indirmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The balance of power changed again with emergence of World War Two. The devastation and destruction which war created was felt in every field. States could achieve to remain out of war also were affected by war conditions as states entered to war. The war affected human life also in economic way as it affected social, political and health conditions. Turkey and its provinces were affected hardships which the war created as states entered to war despite it did not enter to war. A large number of hitches in life conditions also were seen in Izmir, health problems occured in town, jobbery increased due to war and inconveniences occured about finding basic necessities. Izmir Port, which had a great role of exportation of Turkey, also affected from war conditions, exports and imports of this port came to a stop. Government of one-party period applied decisions they made, taxes amd extraordinary laws to Izmir as to other provinces and it was wished to minimize severe conditions which war created.