Psikolojik iyi oluşun iş tatminine etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracı rolü: İstanbul ili serbest muhasebeci mali müşavirler üzerinde bir araştırma
The mediating role of organizational identification on the relationship between psychological well-being and job satisfaction: A research on certified public accountants in the province of İstanbul
  1. Tez No: 554042
  2. Yazar: NUR BEDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bireyin iş ortamında mücadele gerektiren zorlu durumlar karşısındaki psikolojik iyi olma durumu, yalnızca araştırmacıların değil, günümüz örgütlerinin de dikkat çektiği bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü iyi olan bireyin iş tatmininin de yüksek olması beklenmektedir. Bu beklenti çerçevesinde örgütün temel değerleri ile kendini özdeşleştiren ve kurumun bir parçası olarak gören çalışanın, örgütün performansına da olumlu yönde katkı yapabileceği düşünülmektedir. Bu çerçevede ortaya konulan çalışmanın temel amacı; psikolojik iyi oluşun iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracı rolünü araştırmaktır. Çalışma, İstanbul ilinde serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışan 120 kişi üzerinde anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda psikolojik iyi oluşun, iş tatminini pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği, ancak örgütsel özdeşleşmenin, psikolojik iyi oluşun iş tatmini üzerindeki etkisinde aracılık rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca psikolojik iyi oluş ve iş tatmininin, demografik değişkenler açısından farklılık göstermediği, yalnızca örgütsel özdeşleşmenin kıdeme göre farklılaştığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen en çarpıcı bulgu ise, çalışma türüne göre değişkenlerde bir farklılık gözlemlenmemesi olmuştur. Literatürde iş tatmini ve örgütsel özdeşleşmeye ilişkin pek çok araştırma olmasına karşılık, araştırmamızın sorunsalını içeren hiçbir çalışmanın olmaması; ayrıca araştırmanın, örgütsel davranış ve psikoloji alanlarını kapsayarak, muhasebe mesleği açısından incelenmesine olanak vermesi sebebiyle farklı disiplinler arası bir çalışma olması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The psychological well-being of the individual in the face of the challenging situations that require struggle in the workplace is an issue that drawn attention to by not only researchers but also today's organizations. Because of the job satisfaction of the individual is expected to be high. Within the framework of this expectation, it is thought that the employee who identifies himself/herself as a part of the organization with the fundamental values of the organization can also contribute positively to the performance of the organization. In this context, the primary purpose of the study; to investigate the mediating role of organizational identification in the effect of psychological well-being on job satisfaction. The study that using the survey method was conducted on 120 people working as certified public accountants in province of Istanbul. As a result of the study, it was determined that psychological well-being affected job satisfaction in a positive and statistically meaningful way, but organizational identification did not have an mediating role in the effect of psychological well-being on job satisfaction. In addition, it was found that psychological well-being and job satisfaction did not differ in terms of demographic variables, only organizational identification differed according to tenure. The most striking finding of the study was that there was no difference in the variables according to the type of study. Although there are many studies about job satisfaction and organizational identification in the OB literature, we haven't found any study similar to our research question. In addition, it is important for the study to be an interdisciplinary study because it enables the study to be examined in terms of the accounting profession by covering the areas of OB and psychology.