Eski Anadolu Türkçesinde ėt-, eyle- ve ḳıl- yardımcı fiilleri (13-14. yüzyıllar)
The auxiliary verbs ėt-, eyle- and ḳil- in old Anatolian Turkish (13-14th centuries)
  1. Tez No: 554092
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM YILMAZ ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 617
Özet
Bu tez çalışmasında, 13. ve 14. yüzyıl Eski Anadolu Türkçesi metinlerinde ėt-, eyle- ve ḳıl- yardımcı fiilleri ile kurulan birleşik fiiller derlenmiş ve incelenmiştir. Söz konusu döneme ait metin yayımı yapılmış manzum ve mensur toplam 61 eserden alınan örnekler tez çalışmasına dahil edilmiştir. Bu çalışmayla dilin söz yapma yollarından biri olan isim+yardımcı fiil kuruluşundaki birleşik fiiller Türkçenin tarihî dönemlerinden Eski Anadolu Türkçesine ait dil malzemesi olarak ele alınmış, Türkçenin tarihî gelişimi içerisinde meydana gelen değişimler ve bazı özellikler birleşik fiiller üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, compound verbs formed with the auxiliary verbs ėt-, eyle- and ḳıl- in the 13-14th century Old Anatolian Turkic texts were compiled and examined. The examples from 61 published texts both verse and non-verse belong to aforementioned era are included in the thesis study. With this study, the compound verbs composed of substantive + auxiliary verb, which is one of the ways of making words, are considered as the language material of Old Anatolian Turkic one of the historical periods of Turkish-, the changes and some features along historical development of Turkish are examined through the compound verbs.