Anadolu'da İslami sermayenin gelişimi ve örgütsel yapısı
Development and organizational structure of Islamic capital in Anatolia
- Tez No: 554097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde siyasal, toplumsal ve ekonomik alanda etkin bir konumda olan İslami sermaye/Anadolu sermayesi, belirli bir tarihsel dönemde ortaya çıkmıştır. İslami sermayenin gelişiminde önemli rol oynayan etkin örgütlenme biçiminin temelleri, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Lonca ve Ahi Teşkilatı'na kadar uzanmaktadır. Böyle özel bir örgütlenme biçiminin yanında özellikle bu sermaye sınıfının 1980 sonrası dönemde iktidarla olan ilişkileri, büyümesine ve gelişimine yön vermiştir. Özellikle 1960-1980 arası dönemde sermaye birikimi, sermayenin kendine özel örgütlenme biçimi ve iktidarla olan yakın ilişkileri/işbirliği avantajından yararlanarak belirli bir büyüklüğe ulaşmıştır. 1980'lere doğru İslami burjuvazi sınıfı, İslami değerleri ön planda tutarak bir araya gelmiş ve aynı zamanda İstanbul sermayesinden farklılaşmaya başlamıştır. Bu dönemde İslami sermaye, etkin bir örgütlenme yoluna giderek, ekonomik alanda büyük İstanbul sermayesi karşısında güçlü bir rakip haline gelmiş görülmektedir. Türkiye'de sermaye birikim zorunluluğu, ister İslami sermaye sahiplerini ister büyük İstanbul sermayesi sahiplerini olsun, bir yandan farklı yatırım alanları arayışına diğer yandan da farklı güç odakları ile yakın ilişkiler kurmaya itmiştir. Bu süreçte bazı sermaye sahipleri iktidara yakın sermaye grupları içerisinde yer almış, bazıları sosyal ağlarını etkin bir şekilde kullanarak sermayelerini genişletmeye çaba göstermişlerdir. Üretici kısmı kendileri için uluslararası bağlantı ve pazar olanağı sağlayan cemaatlere yakın olan sermaye grupları içerisinde yer almışlardır. Çalışmada, Türkiye ekonomisinde özellikle de son dönemlerde etkin bir konuma ulaşan İslami Sermayenin Osmanlı'daki kökenleri, gelişim aşamaları ve tarihsel süreç çerçevesinde; birikim süreci, bir zorunluluk niteliğinde olan devlet ve siyasal güçler ile ilişkileri ve eylemleri ele alınmaya çalışılmıştır. Farklı tarihsel süreçlerde İslami Sermayenin gelişimi analiz edilirken, dönemlerin kendi içindeki toplumsal, tarihsel, kültürel, siyasal ve ekonomik koşulları da dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Islamic Capital/Anatolian Capital which has an active position in the current political, social and economic spheres has emerged in a certain historical period. The foundations of an effective form of organization, which plays an important role in the development of Islamic Capital, extend to the Lonca and Ahi Organizations in the Ottoman Empire period. In addition to such a special form of organization, the relations of this class of capital with the government in the post-1980 period led to its growth and development. In particular, between 1960-1980 period the accumulation of capital reached a certain magnitude by taking advantage of its special organization form and its close relations with the government. Towards the 1980s, the Islamic bourgeoisie group came together in the forefront of Islamic values and at the same time began to differentiate from the capital of Istanbul. In this period, by increasing the effective organization Islamic Capital has become an effective competitor in the field of economic capital with Istanbul Capital. Capital accumulation compulsion in Turkey, whether that of the owners of Islamic capital or Istanbul Capital, has led to on the one hand, the pursuit of investment in different sectors, and on the other hand, the establishment of close relations with different centers of power. In this process, some capital owners took part in capital groups close to government, others tried to expand their capital by using their social networks effectively. The producer part has sided with the capital groups which are close to the congregation which provides international connection and market opportunity for themselves. In this study, the origin of the Islamic capital during the Ottoman era which has reached an effective position in the Turkish economy especially in the recent years, its process of the development, the process of accumulation and its relations and actions with the state and political forces are tried to be addressed within the framework of historical process. While analyzing the development of Islamic capital in different historical processes, the social, historical, cultural, political and economic conditions within the periods are also taken into consideration.