Tüketim kültürü bağlamında İslami muhafazakar kadın dergilerinde kadın bedeninin kurgulanması: Alâ ve Aysha örneği
Islamic conservative woman magazines in the context of consumer culture: Sample of Alâ and Aisha magazines
  1. Tez No: 612580
  2. Yazar: EBRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY CANGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kapitalizmin gelişimi ve etkinliğinin artmasıyla mal ve hizmetlerin üretim kapasitesinde önemli bir artış olmuş; bu kapasite artışı tüketimi ve tüketim kültürünü dayatmıştır. İslami sermaye; Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002 yılında genel seçimleri kazanmasının ardından, neo-liberal piyasa ekonomisinin sunduğu olanakları da kullanarak, sosyo ekonomik statüde yükselişe geçmiştir. Türkiye'de İslami tüketim piyasasının gelişmesi ile birlikte, muhafazakâr kesime hitap eden İslami moda kadın dergileri de yayın hayatına girmiştir. Bu dergiler yayın politikalarında, İslami muhafazakâr kadınların kamusal alandaki giyim-kuşam tarzlarına yol göstermeyi ve İslami modayı belirlemeyi hedeflemektedir. Bu tezde İslami kesime hitap eden Âlâ ve Aysha Dergileri feminist metodoloji takip edilerek, eleştirel söylem analizi araştırma tekniği kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Âlâ ve Aysha dergilerinde İslami muhafazakâr kadınların tüketim kültürüne eklemlenmesi amacıyla kullanılan söylem stratejilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Dergi metinlerinde sıklıkla kullanılan:“Stil, stil ikonu olmak, klas olmak, güzelliğini keşfetmek, güzellik sırları, asalet, zarafet, şıklık, şıklık yarışı içinde olmak, şıklığından taviz vermemek, şıklığı tamamlamak, ışıltı, aristokrat görünüm, her ortamda fark edilmek, saray esintileri, neyi-nerede-ne zaman giyeceğini bilme”gibi kavramlarla, kamusal alanda modern ve aristokrat görünüm (diğer bir ifadeyle İslami burjuva kadın imgesi) idealleştirilerek sunulmaktadır. Bu kimliğe erişim için de tüketim salık verilmekte; siyasal İslamın Batı veya modern karşıtı söylemine karşın modern olma ve yine Batı temelli modern kadın kimliği özendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The evolving of capitalism and the increase of its efficiency resulted in significant increase in the production capacity of goods and services and this increase imposed consuming and expansion of the consuming culture. The Islamic capital; after the Justice and Development Party won the general elections in 2002: by using the opportunities offered by the neoliberal market, has raised in the socio -economic status. With the development of İslamic consuming market, İslamic fashion magazines also entered into the publication sector. In their publication policy, these magazines aimed to guide the clothing style of İslamic society in public life and determine İslamic fashion. In this thesis, Ala Magazine and the Aysha Magazine, which are aimed to address İslamic society are studied by using research technique of feminist discourse analysis. The aim of the study is to reveal the discourse strategies of the magazines aimed to integrate İslamic conservative women into the consumption culture. With the concepts frequently used in the texts of the magazines like:“Style, being a style icon, being classy, discovering beauty, beauty secrets, creating your own style, nobility, elegance, adding elegance to the chic, being in the race of elegance etc.”the appurtenance of modern and aristocrat in public life (in other words İslamic Bourgeois women image) has been idolized. In order to reach these identities, consumption has been recommended; and being modern and Western based modern women identities have been encouraged despite anti-western and anti-modern discourse of political İslam.