Provincia Iudaea'da Yahudi isyanları
Jewish Revolts in Provincia Iudaea
  1. Tez No: 554115
  2. Yazar: YUNUS EMRE CEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Roma'nın Gnaeus Pompeius Magnus komutasında Doğu Akdeniz'e girmesiyle birlikte, bölgedeki egemen kültürler daha önce aşina olmadıkları Roma hükmü altında varlıklarını sürdürmeye çalışmışlardır. İlkin bölgede Roma ile sıkı bir uzlaşım varken, ilerleyen aşamada sınıfsal, kültürel ve siyasal çıkmazlar veya çıkarlar karşılaştığı anda isyanlara dönüşmüştür. Bu isyanlar içerisinde kendi sınıfsal çıkarından ötürü Roma ile birlikte hareket eden Yahudilerle birlikte, Yunan-Yahudi çatışması da ortaya çıkmıştır. Kültürel anlamda bölgede egemen konumda olan Yahudilerin isyan liderleri Tanah ve ona bağlı kültlerle bir arada tutup motive etmeye çalışmışlardır. Bu durum zaman zaman kendini mesih ilan etmeye ve zaman zaman da tanrının buyruğu adı altında mağlubiyeti ve sürgünü kabul etmeye dönüşmüştür. İsyanların her biri bir önceki isyanı temel alan ve oradaki hataları görerek gelişen bir ilerlemeye sahiptir. İsyanlar, hem Roma'ya hem de isyan eden Yahudi halkına ciddi tahribatlar yaratmıştır. Yaratılan tahribat neticesinde bulunduğu çağı ve çağlar ötesini ciddi anlamda etkileyecek demografik değişimler ve kültürel aktarımlar söz konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
With the Levant conquest of Rome by the command under Gnaeus Pompeius Magnus, ascendent cultures in the province tried to obtain under Roman rulership which previously not familiar. Initially, in the province there was serious agreement with Rome, in the proceeded stage when class, culture and politic antagonism or interests faced off, situation turned in to revolts. In this revolts there were Jews working with Rome for the own class interests and also the Jews- Greek cultural hegemonic struggle. Jewish culture was substantially dominating culture in the province and Jewish revolt leaders used Tanah and engaged cults for motivate to rebels and hold them together. This situation at times turned into announce himselft as Mesiah and accept exile and migration as a order of god. Each of revolts based on the previous one, and each of them had progression by tried to fix the mistakes of previous revolts. Revolts caused massive destructions both Rome and Jewish people. As a result of destruction demographic changes and cultural transmissions affected on that era and beyond that.