Following Brontë's traces in Windward Heights and The Lost Child
Windward Heights ve The Lost Child adlı eserlerde Brontë'nin izleri
- Tez No: 554127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHARLES DANIEL SABATOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Emily Brontë'nin cesur başyapıtı Uğultulu Tepeler, muhafazakar Victoria Dönemi İngilteresi'nde yayınlandığında, dönemin okurlarını şok etmişti. Bugün ise, Uğultulu Tepeler, post-kolonyal romanlar da dahil olmak üzere birçok çağdaş esere ilham kaynağı olmuştur. Maryse Condé'nin Windward Heights adlı yapıtı ve Caryl Phillips'in The Lost Child adlı yapıtı, Emily Brontë'nin Uğultulu Tepeler romanından esinlenilmiştir. Adı geçen eserler, Uğultulu Tepeler'e edebi cevap niteliğindedir. Condé ve Phillips, orijinal romanın ana dinamiğine sadık kalırken, kendi romanlarını polifonik olarak yaratırlar ve hikayeyi başka bir düzeye çıkarırlar. Irkçılıktan kaynaklanan dışlama ve sınıf mücadelesi, farklı zaman ve mekanlarda geçen romanlarda açıklanmış ve tartışılmıştır. Analiz, Marksist ve Oryantalist görüşlere çapraz atıfta bulunarak post-kolonyal çerçeve bağlamında yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
When Emily Brontë's daring masterpiece Wuthering Heights was published in prudish and bigoted Victorian England, it shocked the readers. Today, it has inspired many contemporary works including the postcolonial novels. Maryse Condé's Windward Heights and Caryl Phillips' The Lost Child were inspired by Brontë's Wuthering Heights. They are the literary responses to the novel. While Condé and Phillips remain loyal to the main dynamics of the original novel, they create their own novels as polyphonic and lead the story to another level. Ostracism due to racism, and class struggle are elucidated and discussed in different settings. The analysis will be done within the context of postcolonial framework with a cross reference to Marxist and Orientalist views.