Bireylerin kalite çalışmalarına katılımı ile inovasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between individuals 'participation in quality studies and innovation levels
- Tez No: 554134
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çıktı kalitesi hem imalat hem de hizmet sektörü için organizasyonun rekabetçi yetenekleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle organizasyonlar çıktı kalitesi düzeylerini geliştirmek için son yıllarda önemli çaba harcamışlardır. Çıktı kalitesini arttırmanın gerekliliklerinden birisi de çalışanların kalite ile ilgili faaliyetlere katılımıdır. Bu katılım çalışmaların kalite çalışmalarında yer alması, kalite ile ilgili eğitimlere katılması şeklinde olabilmektedir. Bu katılım sadece kaliteyi geliştirmeye katkı sağlamayıp, çalışanların inovasyon düzeyinin geliştirilmesine de etki edebilmektedir. Inovasyon da organizasyonun rekabetçi yeteneklerden birisi olduğundan bu katılımın önemi daha da artmaktadır. Bu çalışmanın amacı hizmet organizasyonlarında çalışanların kalite ile ilgili faaliyetlere katılmlarının inovasyon düzeyleri arasında farklılık yaratıp yaratmadığının tespit edilmesidir. Kamu ve özel sektördeki hizmet organizasyonlarından anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Örneklemdeki tüm organizasyonlar ISO belgesine sahiptir. Toplam 307 adet anket formu elde edilmiştir. Bulgulara göre, kalite çalışmalarına katılım ile inovasyon düzeyi arasında anlamlı ilişki elde edilmiştir. Ayrıca kalite ile ilgli çalışmalara katılan grup ile katılmayan grubun inovasyon düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality of the output is a competitive capability of an organization for both manufacturing and service sector. For this reason organizations make enormous efforts to improve quality level of the output in last decades. An important way of improving output quality is employee involvement of quality management activities. This participation includes employess involvement of quality management activities of the organization or trainings regarding quality management. The participation not only improve quality level but also may affect the innovativeness of employess. As innovation is another competitive capability of the organization, importance of this participation increases. This research aims to analyze the relationship between participation of quality management activities innovatiness of the employee in in service organizations. The data is obtained using a survey from service organizations of private and public sector. A total 307 questionnairre from different departmants of organizations are obtained. All organizations has ISO documentation. According to the results significant relationship is observed between participating to quality management activities and innovativenss. Besides this siginicant differences are observed about the innovativeness among participanting and nonparticipating groups