Çalışan sağlığı, çalışan güvenliği ve sağlık kurumları
Employee health, employee safety and health institutions
  1. Tez No: 554133
  2. Yazar: SİBEL SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de çalışan sağlığı ve güvenliği hakkında birçok araştırma yapılmış ve mevzuat hazırlanmıştır. İş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili yayınlanan veriler incelendiğinde can kayıpları, sürekli işgöremez durumu, maddi ve manevi kayıplar konunun toplumsal açıdan da ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Günümüzde üretim teknolojilerinin gelişmesi ve değişmesi sağlık çalışanlarında sağlık ve güvenlikle ilgili farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tüm sağlık çalışanları, sağlık kurumlarında biyolojik, kimyasal, fiziksel, çevresel ve psiko-sosyal risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Sağlık çalışanlarının daha kaliteli, nitelikli ve yüksek performansta hizmet sunması için kendilerini güvenli ve huzurlu hissettikleri bir kurumda çalışmaları önem kazanmaktadır. Çalışan sağlığı ve güvenliği birimleri çalışanların sağlığının geliştirilmesini ve hastalıklarının önlenmesini amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasının, karmaşık ve multidisipliner yapıda birçok meslek grubunun bulunduğu sağlık kurumlarında sağlık çalışanlarının karşılaştığı iş kazaları ve meslek hastalıkları, bunlara neden olan faktörler, yasal düzenlemeler ve çalışan sağlığı ve güvenliği birimlerinin bu tehlike ve riskleri en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için alması gereken önlemler hakkında kapsamlı bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world and Turkey, a lot of research has been done about employee health and safety, and legislation has been prepared. When the data about occupational accidents and occupational diseases are analyzed: loss of life, permanent disability, and material and moral losses indicate the importance of the issue in terms of society. Today, the development and change of production technologies has led to the emergence of different health and safety related problems in health workers. All health workers are exposed to biological, chemical, physical, environmental and psychosocial risks in health institutions. It is important for health professionals to work in an institution where they feel safe and peaceful in order to provide better quality, high quality and high performance services. Employee health and safety units aim to improve the health of workers and prevent their diseases. The aim of this thesis is to be a comprehensive resource about occupational accidents and occupational diseases faced by health workers in health institutions where complex and multidisciplinary structure occupies many occupational groups, the factors causing these, legal regulations and the measures that should be taken by the health and safety units of the employees to minimize or eliminate these hazards and risks.