Sağlık kuruluşlarında kurumsal kimlik araştırmaları
Corporate identity investigations in healthcare organizations
- Tez No: 554150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MUTAF BÜYÜKARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Sağlık kuruluşlarında hedef kitlenin bilgiye kolay ulaşması ve doğru yönlendirilmesi önemlidir. Sağlık kuruluşlarının hedef kitlesi ise hasta ya da hasta yakınları olup, genelde yoğun duygu durumuna sahiptir. Seçeneklerin ve hedef kitle beklentilerinin arttığı günümüzde sağlık kuruluşlarının da kurum kimliğine verdiği önem artmıştır. Artan sağlık turizmi potansiyeli bu önemi arttırmaktadır. Kurum imajı hastanelerin tercih edilme sebeplerinden biridir. Sağlık kuruluşlarında kurumsal kimlik konusunu tasarım açısından inceleyen bir kaynak olmadığından; literatüre, tasarımcı ve yöneticilere kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Ayrıca konu hakkında yapılabilecek yanlış tasarım ve negatif etkenlerin önlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada 800 kişi üzerinde uygulanan anket yöntemi ile sağlık kuruluşlarında kurumsal kimliğin tüketici algısına ve seçimlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcıların %73,9'u Türkiye'de bulunan hastanelerin kurum kimliğini geliştirmesinin sağlık turizmini olumlu etkilediğini düşünmektedir. %55,9'u hastane logolarına dikkat edip, hatırladığını belirtmiştir. Logodaki tipografi ve kolay telaffuz edilen hastane isimleri %64,6 oranında hastanenin hatırlanmasını sağlamaktadır. %53,2 oranında kurum renklerinin hatırlanma ve ayırt edilmeyi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Hastanenin uzmanlık alanına göre renk seçmesi %83 oranında önemli bulunmuştur. Diş hastanesi ve kadın doğum hastanelerinde kırmızı renk kullanımı; tüketiciye %49,6 oranında kan ve acı duygusunu çağrıştırmaktadır. Yönlendirme tasarımlarının net, okunaklı ve dikkat çekici olması %83 oranında tercih edilmektedir. Hastane web siteleri randevu ve bilgi almak için %60 oranında kullanılmaktadır. Broşür, billboard ayrıca gazete ve dergilerdeki hastane tanıtımları da hedef kitle tarafından dikkate alınmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmayla birlikte sağlık kuruluşlarında kurumsal kimliğin, hedef kitlenin tercihleri üzerinde etkili olduğu görülmüş ve sağlık kuruluşlarında kurumsal kimlik tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The target group of healthcare organizations is the patients or their relatives and in general they have an intense mood. It is important that accessing the information easily by current target audience and directing them accurately. In today's world where options and target audience expectations are enhancing, the importance given by health institutions to corporate identity has increased. Increasing the potential of health tourism enhances this importance. Corporate image is one of the reasons why hospitals are preferred. Since there is not a source that researched the issue of corporate identity in healthcare organizations from a design point of view; it is aimed to create a resource for literature, designers and managers. Furthermore, it is aimed to prevent the wrong design and negative factors. In the study, the effect of corporate identity on healthcare organizations on elections and perception of consumers were investigated by the survey method applied on 800 individuals. As a result of this research 73.9% of respondents think that the development of the corporate identity in hospitals has positive effects on medical tourism in Turkey. 55.9% of them were stated that they paid attention and remembered the hospital logos. The typography in the logo and easy-to-pronounce hospital names provide the hospital to be remembered with a rate of 64.6%. It is thought that the color of the institution at 53.2% makes it easy to remember and distinguish. Color selection according to the expertise of the hospital was found to be important wit a rate of 83%. 49,6% of the consumers were evoking the feeling of blood and pain with the use of red color in dental hospitals and women's hospitals. Clear, legible and remarkable orientation designs are preferred by 83%. Hospital websites are used at 60% for appointment and information. The brochure, billboard, hospital advertisements in newspapers and magazines are effective in the elections of the target audience. In conclusion, it was observed that the corporate identity in health institutions had an impact on the preferences of the target group and the important points are revealed that should be considered regarding corporate identity design of the health institutions with this research.