Küreselleşmenin pazarlama stratejilerine etkisi: Deneyimsel pazarlama üzerine bir araştırma
The impact of globalizationon marketing strategies: A research on experi̇ential marketing
  1. Tez No: 554151
  2. Yazar: GÖKÇE AKYALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşmenin, ekonomik ve politik etkileri olduğu gibi teknolojik, sosyo-kültürel ve pazarlamaya etkileri bulunmaktadır. Küreselleşmenin teknolojiye etkisi ile gelişen mobil cihazlar ve sosyal ağlarla dünyanın her yerinde insanlar birbiri ile iletişime geçebilir ve birbirinden etkileşebilir hale gelmiştir. Ayrıca insanların istedikleri ürüne ve hizmete ulaşmaları da imkân bulmuştur. Küreselleşme ve teknolojideki gelişmeler ile kültürler etkileşmeye; tüketici tercihleri ve davranışı değişmeye başlamıştır. Küreselleşme ile gelen modernizm ve buna karşı oluşan postmodernizmin tüketici davranışları üzerinde etkileri olmuştur. Bu gelişmeler ışığında pazarlama yaklaşımları da dönüşmüş, pazarlama sektörü müşterileri elde tutma, yeni müşteri elde etme ve Pazarda rekabet edebilme kabiliyetlerini geliştirmek için yeni stratejiler geliştirmek zorunda kalmışlardır. Küreselleşmenin pazarlama stratejilerine etkileri ile mobil pazarlama ve deneyimsel pazarlama önem kazanmıştır. Bu tezin ikinci bölümünde, yukarıda bahsedilen küreselleşme kavramı, küreselleşmenin teknolojik etkileri ile hayatımıza giren sosyal ağlar ve sosyal medya uygulamaları, küreselleşmenin sosyo-kültürel etkileri ile hayatımıza giren modernizm/postmodernizm kavramları, tüketim, tüketici, tüketici davranışı kavramları ve küreselleşmenin etkisi ile değişen pazarlama yaklaşımları, mobil pazarlama ve deneyimsel pazarlama ile ilgili detaylı bilgiye yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan anket çalışması ile katılımcıların online alışveriş ile satın alma, mağazadan alışveriş ile satın alma ve deneyimsel etkinlikler ile satın alma kararları ile ilgili bir analiz yapılmıştır. Yapılan anket çalışması ile sonucunda deneyimsel pazarlamanın tüketicileri fiziksel mağazaya çekebilme üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has technological, socio-cultural and marketing impacts as well as economic and political effects. With the impact of globalization on technology, mobile devices and social networks developed and people can interact with each other all over the world. Moreover people have the opportunity to reach the desired product and service. According to globalization, technological developments and interaction of cultures; consumer preferences and behavior began to change. Modernism and postmodernism also had an impact on consumer behavior. In the light of these developments, marketing approaches have also been transformed. The marketing sector had to develop new strategies to retain their customers, acquire new customers and improve their ability to compete in the marketplace. Mobile marketing and experiential marketing have gained importance with the effects of globalization on marketing strategies. In the second part of this thesis, given detailed information about the concept of globalization, social networks and social media applications that come into our lives with the technological effects of globalization, the concepts of modernism/ postmodernism that enters our lives with the socio-cultural effects of globalization, consumption, consumer, consumer behavior concepts, and marketing approaches changing with the impact of globalization, mobile marketing and experiential marketing strategies. In the last part of this thesis, with the survey study, made an analysis about the participants' decisions purchasing with online shopping, purchasing with shoppers and purchasing with experiential activities. As a result of the survey, it was observed that experiential marketing had positive effects on attracting consumers to physical stores.