Lisans ve yüksek lisans öğrencilerinde günlük instagram kullanım süresi ile depresyon ve yalnızlaşmanın arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between daily instagram use time and depression and lonalization in undergraduate and master's students
- Tez No: 554157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin İnstagram kullanım süresi ile depresyon ve yalnızlaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek; İnstagram kullanım süresi arttıkça yalnızlık ve depresyon düzeylerinin nasıl değiştiğini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma İstanbul ilinde fakülte ve enstitülerde okuyan lisans ve yüksek lisans öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Çalışma kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışma formlarını dolduran 200 gönüllü öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik form, yalnızlık algısını ölçmek için UCLA Yalnızlık Ölçeği ve depresyon düzeylerini değerlendirmek amacıyla Beck Depresyon Envanteri verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda İnstagram da geçirilen süre ile depresyon ve yalnızlık seviyeleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu bulgular literatür sonuçları ışığında tartışılmış ve daha ileri çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the duration of instability and the level of depression and loneliness among university students; As instagram usage period increased, the level of loneliness and depression was changed in order to determine how it changed. The research was conducted on undergraduate and graduate students studying in faculties and institutes in Istanbul. The study was planned as a cross-sectional study and it was aimed to benefit the literature. The sample of the study consisted of 200 volunteer students. The participants were given a socio-demographic form prepared by the researcher, and the Beck Depression Inventory to assess the loneliness scale and depression levels. The data were evaluated by using SPSS program. As a result of the study, no significant difference was found between the time spent in Instagram and depression and loneliness levels. These findings were discussed in the light of the literature results and recommendations for further studies were presented.