Psychometric evaluation of simulator sickness questionnaire and its variants as a measure of cybersickness in consumer virtual environments
Simulasyon hastalığı anketi ve varyasyonlarının tüketici ortamlarında, siber hastalık ölçütü olarak psikometrik değerlendirilmesi
- Tez No: 554156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Siber hastalık, yani görsel olarak indüklenen hareket hastalığı, sanal gerçeklik (VR) tüketicileri için geliştirilen sanal ortamların (VE) kullanıcı deneyimine zarar veren olumsuz bir etki olarak kalır. VR teknolojisi geliştikçe, donanım kısıtlamaları yerine uygulama yönleri tarafından tetiklenir. Bu nedenle, VE'leri siber hastalık etkilerine karşı değerlendirmek ve karşılaştırmak için bir ölçüm yöntemine hala ihtiyaç vardır. Simülasyon Hastalığı Anketi (SSQ), kullanıcıların hastalık belirtileri düzeyini ölçmek için kullanılır ve VR araştırmalarında büyük değer verilir. Bununla birlikte, siber hastalılığın bir ölçüsü olarak, psikometrik nitelikleri ve VR'deki uygulanabilirliği nedeniyle eleştirilmektedir. Son zamanlarda, siber hastalığın, Siber Hastalık Anketinin (CSQ) ve Sanal Gerçeklik Sorunlarının Anketinin (VRSQ) ölçülmesi için iki SSQ çeşidi sunulmuştur. Ayrıca, SSQ'nun Fransızca çevirisine dayanan FSSQ olarak adlandırılan farklı bir faktör yapısına sahip başka bir değişken daha vardır. Bu yüksek lisans tezinde sunulan çalışma SSQ ve bu değişkenleri, psikometrik nitelikleri için karşılaştırıyor; geçerlilik, ayırt edici geçerlilik, iç güvenilirlik, test-tekrar test güvenilirliği ve siber hastalıkla ilgili VE'lerin uygulama yönlerini ayırt etmek için hassasiyet oluşturmak. Bir konu içi deney tasarımı kullanılarak, 9 oturumda 32 katılımcıyla 7 farklı VE'da değerlendirildi ve 16 maddelik SSQ'ya 288 cevap verildi. Sonuçlar, hem VRSQ hem de CSQ'nun geçerli ve güvenilir bir siber hastalık ölçütü olduğunu ve aynı zamanda kullanıcıların VE'lerde navigasyon için gereken çeviri ve rotasyon hareketleri gibi uygulama yönlerine duyarlı olduklarını göstermiştir. SSQ ve FSSQ ile karşılaştırıldığında; Siber hastalık anketleri CSQ ve VRSQ, geçerlilik göstergelerinin daha iyi olduğunu ortaya koydu. Öte yandan, iki siber haslık ölçeğinin geliştirilmesinin, VR tüketicilerini temsil etmek için numune boyutunda ve tüketici VE'lerin uygulama yönlerini temsil etmek için teşvik edici sınırlamalara sahip olduğu varsayılmaktadır. Semptomları ve subjektif bir ölçüm aracının yapısını tanımlamak için SSQ semptomlarının daha geniş örneklerle ve daha geniş uygulama alanlarıyla değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cybersickness, i.e. visually induced motion sickness, remains as a negative effect that is detrimental to the user experience of virtual environments (VE) developed for virtual reality (VR) consumers. As the VR technology evolves, it is rather triggered by application aspects rather than hardware limitations. For this reason, there is still a need for a measurement method to assess and compare VEs for cybersickness effects. Simulation Sickness Questionnaire (SSQ) is used for measuring users' level of sickness symptoms and is highly appreciated in VR research. However, it is criticized for its psychometric qualities and applicability in VR, as a measure of cybersickness. Recently, two variants of SSQ were offered for measuring cybersickness, Cybersickness Questionnaire (CSQ) and Virtual Reality Sickness Questionnaire (VRSQ). There is also another variant with a different factor structure, which is called FSSQ, that is based on French translation of SSQ. The study presented in this master thesis compares SSQ and these variants for their psychometric qualities; construct validity, discriminant validity, internal reliability, test-retest reliability and sensitivity to distinguish application aspects of VEs that are related to cybersickness. Using a within subjects experiment design, 7 different VEs with 32 participants through 9 sessions were evaluated, resulting with 288 responses to the 16-item SSQ. Results suggested that both VRSQ and CSQ were valid and reliable measures of cybersickness, as well as being sensitive to application aspects such as translational and rotational movements required by users for navigation in VEs. Compared to SSQ and FSSQ; the cybersickness questionnaires, CSQ and VRSQ, revealed better indicators of validity. On the other hand, it is assumed that the development of the two cybersickness scales had limitations in sample size to represent VR consumers and limitations in stimuli to represent the applications aspects of consumer VEs. The evaluation of SSQ symptoms with larger samples and broader range of applications to identify the symptoms and the construct of a subjective measurement tool is further suggested.