Elektrikli araçlar için güneş enerjisi ile çalışan şarj istasyonu ağı kurma
Solar power charging station network for electric vehicles
  1. Tez No: 554171
  2. Yazar: İREM MUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN ERDİN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tekerleğin icadı ile insanoğlu hayatını kolaylaştırmak amacı ile birçok araç tasarlamıştır. İnsan veya yük taşımak amacı ile tasarlanmış, gücünü petrol, gaz, elektrik gibi enerji kaynaklarından sağlayan, tekerlekli ulaşım araçlarına otomobil denmektedir. Otomobilleri oluşturan parçaların belki de en önemlisi hareketi sağlayan enerjinin üretildiği kısımlar olan motorlardır. Günümüz otomobilleri hareket için ihtiyaç duyduğu enerjiyi, fosil yakıtı motor içinde yakarak elde etmesine dayanan içten yanmalı sistemlerle üretilmektedir. Ancak ilk çağlardan bu yana yaşanan teknolojik gelişmeler karbondioksit salınımını artırarak çevreye verilen zararın geri dönülemez boyutlara ulaşmasına sebep olduğundan devletler alternatif enerji kaynakları arayışına girmişlerdir. Bu enerji kaynaklarının başında yenilenebilir kaynaklar olarak adlandırdığımız güneş, rüzgar ve su gelmektedir. Farklı enerji kaynakları kullanılması fikrinin otomobil sektörüne yansıması elektrik motoru ile çalışan otomobillerin üretilmeye başlaması olmuştur. Hibritler CO2 salınımını azaltırken tamamen elektriklilerin %0 emisyon yaptığı söylenebilir. Ancak eğer amaç %0 emisyon ise gerekli olan elektrik enerjisinin üretimi sırasında da zararlı gazlar yayması önlenebilmelidir. Bu da elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesiyle mümkün olabilmektedir. Bilindiği gibi işletmelerin kar maksimizasyonu, maliyet minimizasyonu, mal ve hizmet üreterek toplum refahını arttırmaya katkıda bulunmak, istihdam yaratmak gibi amaçları vardır. Dünyada örneklerine rastlanan yeşil şarj istasyonlarının, ülkemizde de kurulması dileğiyle, uygun istasyon yerleri belirlenmeye çalıştığımız bu çalışmada kullandığımız yöntem ise Analitik Hiyerarşi Prosesidir.
Özet (Çeviri)
Automobiles are designed to carry people and cargo, and perhaps the most important parts are the engines in which the energy is produced. Today's cars are produced by using fossil fuels and internal combustion systems. Since the technological developments since the industrial revolution caused the carbon dioxide emissions to reach irreversible dimensions, the states searched for alternative energy sources. The idea of using different energy sources in the automobile sector is the production of automobiles running on electric motors. Electric and hybrid cars reduce CO2 emissions, but if the goal is 0% emissions, it is possible to prevent the generation of harmful gases during the production of the required electrical energy. This can be achieved by generating electricity from renewable energy sources such as solar, wind and water. As it is known, enterprises have the purpose of contributing to increase the welfare of the society by producing profit maximization, cost minimization, goods and services and creating employment. With the hope that the green charging stations, which are found in the world, are found by the state in our country, the method we see appropriate for the solution of these suitable station locations problem where multiple criteria are important is Analytic Hierarchy Process.