Akıllı telefon ve sosyal medya kullanımı ile ruminatif düşünce ve sürekli kaygı arasındaki ilişki
The relationship between smartphone and social media usage with ruminative thinking and trait anxiety
  1. Tez No: 554172
  2. Yazar: GÖKSU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı akıllı telefon ve sosyal medya kullanım düzeyi ile ruminatif düşünce ve sürekli kaygı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Katılımcılara, çalışmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik veri formu, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlikleri yapılmış olan akıllı telefon bağımlılığı ölçeği, sosyal medya bağımlılığı ölçeği, STAI form ve ruminatif düşünme biçimi ölçeği verilmiştir. Çalışmaya, İstanbul ilinde bulunan 18-55 yaş arasındaki kadın ve erkek bireyler katılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 97 kadın ve 49 erkek olmak üzere 146 birey oluşturmaktadır. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizleri SPSS for Windows 2.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde değişkenlerin karşılaştırılmasında t-testi, regresyon analizi ve Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda akıllı telefon kullanan bireylerde, sosyal medya kullanım düzeyi ve akıllı telefon kullanım düzeyi ile ruminatif düşünce düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca akıllı telefon kullanım düzeyi ve sosyal medya kullanım düzeyi arasında pozitif bir ilişki görülmüştür. Ancak katılımcıların kaygı düzeyleri ile akıllı telefon bağımlılığı ve sosyal medya kullanım düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bulgulara göre ruminatif düşünce düzeyinin bekâr bireylerde yüksek olmasıyla birlikte cinsiyet farklılıklarının ve eğitim seviyesinin akıllı telefon ve sosyal medya kullanım düzeyiyle anlamlı bir ilişkisi bulunamamıştır. Bu sonuçlar depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikopatolojilerde sıklıkla görülen ve hastaların yaşam kalitesini düşüren ruminatif belirtilerin sosyal medya/akıllı telefon kullanımı ile olan ilişkisini göstermesiyle, davranışsal bağımlılıklarla ilişkili etkenlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between smart phone and social media usage level and ruminative thought and trait anxiety level. Participants were given a sociodemographic data form, a smart phone addiction scale, a social media addiction scale, a STAI form and a ruminative form of thinking. The study included 18-55 years old male and female individuals in Istanbul. The sample of the study consisted of 146 individuals, 97 female and 49 male. The data obtained from the participants were analyzed using SPSS for Windows 2.0 statistical package program. In the statistical analysis of the research, t-test, regression analysis and Pearson correlation analysis were used to compare the variables. As a result of the research, a significant relationship was found between the level of social media use and the level of smart phone use and the level of ruminative thinking in individuals using smartphones. There was also a positive relationship between the level of smartphone usage and the level of social media usage. However, there was no significant relationship between anxiety levels of participants and smart phone addiction and social media usage level. According to the findings, ruminative thought level was higher in single individuals and gender differences and education level were not found to be significantly related to smart phone and social media usage level. These results may contribute to a better understanding of the factors related to behavioral addictions by showing the relationship between social media / smartphone usage and ruminative symptoms which are frequently seen in psychopathologies such as depression and anxiety disorder and decrease the quality of life of patients.