Güney Amerika develerinde androlojik muayene yöntemi ile elde edilen ultrasonografik bulgular
Ultrasonographic findings obtained by breeding soundness evaluation in South American camelids
- Tez No: 554211
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Güney Amerika develerinde Androlojik Muayene Sistematiği ile Elde Edilen Ultrasonografik Bulgular Skrotal ultrasonografi, lokal kan dolaşımının işlevselliğini belirlemenin yanı sıra skrotum içerisindeki patolojik bulguların tespitini sağlamaktadır. Bu çalışmanın hedefi, androlojik muayene sistematiğinin yardımcı bir teşhis yöntemi olan skrotal ultrasonografi tekniği kullanılarak, alpakalarda karşılaşılan patolojik bulguların görülme sıklığını araştırmaktır. Çalışmada kullanılan erkek hayvanların %20'sinde (9/45) testiküler ve/veya epididimal kist görülmüştür. Bu kistik lezyonlar, üretilen seminal sıvının drenajıyla ilgili bir defektin sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir (rete testisin tubular ektazisi), kalıtsal olarak aktarılmış olabilir (kistik dejenerasyon) (2/9) veya epididimal yapı üzerinde kendini gösterebilir (epididimal kist) (3/9).
Özet (Çeviri)
Ultrasonographic Findings Obtained by Breeding Soundness Evaluation in South American Camelids Scrotal ultrasonography, reveals different pathological appearance of the organs contained other than the blood local circulation functionality. The aim of this work was to describe the frequency of pathological findings during scrotal ultrasonography in alpacas (Vicugna pacos) as normal collateral diagnostic tool used for the breeding soundnes evaluation. %20 (9/45) of the males evaluated demonstrated the presence of abnormal testicular and/or epididymal cysts. Those cystic lesions could represent a simple result of drainage defect of the fluid produced (tubular ectasia of rete testis), congenitally derived for a probable hereditary pattern (2/9) or affecting epididymal structures (3/9).