Ankara bölgesinde süt sığırı işletmeciliği yapılan çiftliklerde 'Buzağılarda Pasif Transfer Yetmezliği' nin değerlendirilmesi
Evaluation of 'Passive Transfer Insufficiency in Calves' in the farms where dairy cattle operations are conducted in the Ankara region
  1. Tez No: 554210
  2. Yazar: ERDAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ruminantların syndesmochorial plasenta yapıları sebebi ile buzağılar bağışıklık sistemleri gelişmemiş olarak doğarlar. Hayata tutunabilmek için buzağıların tek şansları annelerinin kolostrumları aracılığı ile edindikleri pasif immunitedir. Pasif immun transferde koruyucu sınır, buzağı doğumundan 24-48 saat sonra alınan kanda 10 mg/ml serum IgG konsantrasyonunun yakalanmasıdır. Bu sebeple 10 mg/ml'nin altındaki serum IgG konsantrasyonları PTY olarak değerlendirilir. PTY bir hastalık değil, buzağıyı hastalıklara predispoze kılan bir tablodur. Kolostral pasif immun transferin başarısı, buzağıya verilen kolostrumun verilme zamanı, kalitesi ve miktarı ile doğrudan etkilenir. Kolostrum kalitesi ise; anne yaşı, ırkı, aşı uygulamaları, kuruda kalma süresi, beslenme ve çevresel şartlar gibi birçok faktör tarafından belirlenir. Kolostrum kalitesi belirlenirken tek başına tüm kolostral Ig'lerin %85'ini oluşturan IgG seviyesi referans alınır. Beslemede kullanılacak kolostrumun minumum 50 g/L IgG içermesi istenir, bu değerin altında kalan kolostrumlar kalitesiz olarak sınıflandırılır. Günümüzde pasif immun transferin önemi, yetersizliği sonucunda karşılaşılacak problemler ve alınması gereken tedbirler iyi bilinmesine karşın, çok fazla değişkenden etkilenebildiği için bazen yeterli koruyuculuk seviyesine ulaşamayabilmektedir. Yapılan bu çalışma ile bir model olarak Ankara bölgesinde üretim yapan süt çiftliklerinde PTY prevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Ankara'da üretim yapan, tam zamanlı veteriner hekim ya da veteriner sağlık tesnisyeni/teknikeri istihdam eden, sürü yönetim prosedürlerinin uygulandığı süt çiftliklerinde yapılmıştır. 9 çiftlik ve 400 buzağı üzerinde yapılan çalışmada, örnek sayılarının çiftliklere göre dağılımı temelde çiftlik anaç hayvan sayıları ile orantılı olarak yapılmıştır. Doğum yapan ineklerden alınan ilk kolostrumlardan 50 ml steril kaplara alınmış, analizler yapılıncaya kadar – 20 oC sıcaklıkta muhafaza edilmiştir. Buzağılardan ise doğumdan 24-48 saat sonra, V. Jugularis'den usulüne uygun olarak kan alınmış, serumları çıkartılarak analizler yapılıncaya kadar – 20 oC sıcaklıkta muhafaza edilmiştir. IgG testleri ELISA yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 400 buzağıdan 69 tanesinde serum IgG konsantrasyonu 10 mg/ml'nin altında ölçülmüş ve PTY prevalansı bu çalışma için %17.25 olarak belirlenmiştir. Analizi yapılan 363 kolostrumdan 44 tanesinin IgG konsantrasyonu 50 g/L'nin altında ölçülmüş ve çalışma sonucunda ineklerde kalitesiz kolostrum üretme oranı % 12.12 olarak belirlenmiştir. Kolostrum kalitesinin PTY üzerine etkisinin önemli olduğu (p˂0,001), düşük kalitede kolostrum ile beslenen buzağılarda PTY görülme oranının yeterli kalitede kolostrum ile beslenen buzağılardan 15.422 kat fazla olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde PTY'in sütten kesilinceye kadar atlatılan hastalıklar üzerine etkili olduğu (p˂0.01), PTY olan buzağıların, olmayan buzağılara göre hasta olma ihtimalinin 1.6 kat arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada Ankara bölgesinde üretim yapan süt sığırı çiftliklerinde PTY prevalansı belirlenmiş ve PTY ile doğrudan ve dolaylı bağlantısı bulunan faktörler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sunulan çalışma, elde edilen sonuçların bölgede çalışan veteriner hekimler ile üreticiler içi somut veriler oluşturması ve konu üzerine çalışma yapan araştırmacılar ile Tarım ve Orman Bakanlığı teşkilatına konuyla ilgili net veriler sunabilmesi sebebi ile önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Calves are born without a fully developed immune system due to the sydesmochorial placenta structure of ruminants. The only chance of calves to stay alive is the passive immunity which they acquire by means of their mother's colostrum. The protective limit in passive immune transfer is to capture a 10 mg/ml serum IgG concentration in the blood taken 24-48 hours after the birth of the calf. Therefore, serum IgG concentrations lower than 10 mg/ml are considered as Failure of Passive Transfer (FPT). FPT is not a disease but a condition predisposing the calf to diseases. The success of colostral passive immune transfer is directly affected by the time, quality and amount of colostrum administered to the calf. The quality of the colostrum is determined by many factors such as mother's age, race, vaccine applications, dry period, nutrition and environmental conditions. When determining the quality of colostrum, IgG level constituting the 85% of all colostral Ig's is alone taken as reference. The colostrum to be used in nutrition is desired to contain minimum 50 g/L IgG, the colostrum below this value is classified as low quality. Today, passive immune transfer may not reach the sufficient protecting level as it is affected by too many factors even though its importance, the problems that can be faced in case of its insufficiency and the precautions which should be taken are known very well. This study aims to determine FPT prevalence in the dairy farms around Ankara as a model. The study was conducted in the dairy farms which are based in Ankara, employ full-time veterinarian or veterinary health technician, and in which the herd management procedures are implemented. In the study conducted with 9 farms and 400 calves, the samples were distributed to the farms in proportion to the numbers of breeding animals. 50 ml of the first colostrums taken from the cows that gave birth was taken to sterile cups, and stored at – 20 oC until they are analyzed. The blood was taken from the newborn calves within 24-48 hours after the birth according to the method of V. Jugularis, serums were removed and stored at –20 oC until they are analyzed. IgG tests were conducted by using ELISA method. Serum IgG concentration was measured below 10 mg/ml in 69 of the 400 calves included in the study and FPT prevalence was identified as 17.25% in this study. The IgG concentration was measured below 50 g/L in 44 of the 363 colostrums analyzed and rate of producing low quality colostrum in cows was identified as 12.12% at the end of this study.