Acıçay ve Terme Çayı'nda yaşayan capoeta tinca (Heckel, 1843)'nın büyüme ve prodüksiyon özellikleri
  1. Tez No: 55422
  2. Yazar: PINAR MEZHEPOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. F. GÜLER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Mayıs 1995 - Mayıs 1996 tarihleri arasında Kızılırmak'ın, Çankırı, kolları olan Acıçay ve Terme Çayı'nda yaşayan Capoeta tinea' nın büyüme ve prodüksiyon özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, yaş-boy, yaş- ağırlık ilişkileri, kondüsyon faktörü ele alınmış ve prodüksiyon hesapları yapılmıştır. Farklı kollar üzerinden seçilen istasyonlarda, suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek ekonomik öneme sahip Capoeta tinea' run büyüme ve prodüksiyonu üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Terme Çayı, Tatlıçay, Tepe Alagöz ve Yüklü istasyonlarında, Capoeta tinca'nın boyca ve ağırlıkça büyüme oranlan arasında istatiksel açıdan ( p > 0,05) önemli bir farklılık görülmemiştir. Bununla birlikte, prodüksiyon değerleri Terme Çayı'nda 23,4 g/m2/yıl, Tatlıçayda 13,98 g/m2/yıl, Tepe Alagöz'de 0,54 g/m2/yıl ve Yüklü'de 0,68 g/m2/yıl olarak hesaplanmıştır. Tepe Alagöz ve Yüklü'de elde edilen prodüksiyon değerlerinin diğer istasyonlardan düşük olmasında, özellikle arazinin litolojik yapısındaki kayatuzu ve jipsin çözünmesi sonucu ortaya çıkan tuzluluğun etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the growth characteristics and production of Capoeta tinea were studied in Acıçay and Terme Çayı which are tributaries of Kızılırmak, Çankırı between May 1995 and May 1996. Accordingly, considering age-length, age-weight relationships, condition factors and production were determined. The physical and chemical characteristics of water from the five stations were analysed which were selected due to their locations on different tributaries. Thus, the effects of water quality on the growth and production of Capoeta tinea having economical value in Acıçay and Terme Çayı was discussed. Statistical analysis revealed that there is no significant difference (p>0.05) in the growth rates of Capoeta tinea in terms of length and weight between the sampling stations Terme Çayı, Tathçay, Tepe Alagöz and Yüklü, in addition, production estimates were found as 23.4 g/m2/year in Terme Çayı, 13.98 g/m2/year in Tathçay, 0.54 g/m2/year in Tepe Alagöz and 0.68 g/m2/year in Yüklü. The production for Tepe Alagöz and Yüklü were found to be less than those of other stations. The main reason for this difference was found to be the high salinity due to the lithologic structure of the area covered mainly by gypsum and salt rock that can be easily dissolved in water.