Batın yıkama sıvılarında hazırlanan sitolojik yaymalarda kanser hücrelerinin monoklonal antikorlar kullanarak immünositokimyasal tekniklerle gösterilmesi
Identification of cancer cells in cytologic preparations of peritoneal washing fluid by means of immunocytochemical technics and monoclonal antibodies
- Tez No: 55421
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKET RUACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET ıa sıvılarının sitolojik olarak değerlendirilmesi, hastalığın“mikroskobik yayılımının belirlenmesini sağlıyarak tedavi planının oluşturulmasına katkıda bulunur. Ancak batın yıkama sıvılarındaki hücrelerin sitomorfolojik kriterlerle ayrımı herzaman mümkün olmamaktadır. Bu çalışma tanısal güçlük yaşanan olgularda immunositokjmyasâL inceleme metodunun pratik sitolojik çalışmalar içindeki yerini ve önemini belirlemek amacı ile özgül monoklonal antikorlar ve immunperoksidaz boyama tekniği kullanılarak yapılmıştır?”" ~~ Sunulan çalışmada klinik olarak malign tanı almış 47 olgu ile hiçbir malign hastalığı bulunmayan 10 olgu olmak üzere toplam 57 olgu CEA ve B72.3 monoklonal antikorları ile immunositokimyasal teknikler kullanılarak değerlendirilmiştir. İmmunoperoksidaz tekniği kullanılarak CEA ile yaptığımız boyamada; rutin sitolojik tekniklerle malign tanı almış 36 olgunun 33 'ünde, malignansi açısından şüpheli tanı almış 7 olgunun 4'ünde pozitif boyanma saptanırken, sitolojik olarak benign değerlendirilen 14 olgunun 4'ünde CEA ile pozitif boyanma görülmüştür. B72.3 ile yaptığımız boyamada sitolojik olarak malign tanı almış 36, olgunun 32 'sinde, malignansi açısından şüpheli tanı almış 7 olgunun 3'ünde, benign tanı almış 14 olgunun 3'ünde, B72.3 ile pozitif boyanma saptanmıştır. Bulgularımızda yıkama sıvılarında malign hücrelerin varlığını belirlemede; CEA'in duyarlılığı %91.7, özgüllüğü %71.5 olarak değerlendirilirken, B72.3'ün ise duyarlılığı %88.9, özgüllüğü %78.6 olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda CEA ve B72.3 monoklonal antikorları kullanılarak tanı güçlüğü yaşanan olgulara açıklık getirilmiş ve immunositokimyasal çalışmalar ile tanısal doğruluğumuz güçlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Peritoneal yıkama, İmmunositokimya, CEA, B72.3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The detection of microscopic spread of gynecologic cancers to the peritoneal cavity by the cytologic examination of peritoneal washing fluids has an important role in the therapeutic approach for these patients. However it is not always possible to distinguish carcinoma cells from mesothelial cells by using morphologic criteria. In this study the contribution of immunocytochemical technics to the conventional cytologic examination was evaluated by using monoclonal antibodies (CEA, B72.3) and immunoperoxidase staining procedure. A total of 57 peritoneal fluid specimens were examined. While forty seven of these patients had pathologically proven malignant disease, 10 of them showed no evidence of malignancy. The reactivity of CEA and B72.3 in the peritoneal washing fluids of these patients was investigated. CEA staining was positive in 33 of 36 cases which had a cytologic diagnosis of malignancy and in 4 of 7 cases whose specimens were suspicious for malignancy in the cytologic examination. Positive staining with CEA was also observed in 4 of 14 cases which were interpreted as cytologically benign. Reactivity with B72.3 was positive in 32 of 36 cytologically malignant, 3 of 7 suspicious and 3 of 14 benign cases. For the detection of malignant cells in the peritoneal washing fluid, the sensitivity of %91.7 and specificity of %71.5 for CEA and sensitivity of %88.9 and specificity of %78.6 for B72.3 were found respectively. It was observed that CEA and B72.3 were reliable markers for the detection of malignant cells in the peritoneal washing fluids. The diffuculty in diagnosis was resolved by using CEA and B72.3 monoclonal antibodies. It was concluded that the diagnostic accuracy of cytologic examination was increased by the contribution of immunocytochemistry. KEY WORDS : Peritoneal washing, Immunocytochemistry, CEA, B72.3.