Klimakterik dönemdeki kadınların sağlık okuryazarlığı düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of health literacy levels of women in climacteric period
- Tez No: 554222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, Ankara ilinde bulunan bir üniversite hastanesinin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran klimakterik dönemdeki kadınların sağlık okuryazarlığı düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 06 Nisan-15 Ekim 2018 tarihleri arasında, ilgili hastanenin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran, en az okur yazar, 65 yaş altında ve gönüllü olan, herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan, psikiyatrik bir sorunu olmayan, sözel iletişime açık ve klimakterik dönemde olan 205 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın yapılabilmesi için Etik Kurul onayı ve gerekli izinler alınmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu ve Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik, ortalama ve standart sapma, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H test istatistiği kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırmada kadınların yaş ortalaması 50,85±6,17'dir. Kadınların %70,2'sinin ortaokul-lise mezunu olduğu, %28,3'ünün premenopoz, %36,6'sının perimenopoz ve %35,1'inin postmenopozal dönemde olduğu belirlenmiştir. Çalışmada kadınların Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 106,67±14,78'dir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a descriptive survey in order to evaluate the health literacy level of the climacteric women who applied to the gynecology and obstetrics polyclinic of a university hospital in Ankara.The population of the survey consisted of women applied to the gynecology and obstetrics polyclinic of the related hospital, between 06 April and 15 October 2018 who were at least literate, 65 years and under, volunteer, no chronic disease, no psychiatric problem, open to verbal communication, and who were 205 women in climacteric period. The approval of the Ethical Board and the required permits were obtained for the survey.Data was collected using a Personal Information Form and Health Literacy Scale. The obtained data was analyzed using percentage, mean and standard deviation, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H test statistics.The mean age of the women participated in the survey was 50,85 ± 6,17. It was determined that 70,2% of the women were secondary school-high school graduates, 28,3% premenopause, 36,6% perimenopause and 35,1% were in postmenopausal period. The mean score of women in the Health Literacy Scale was 106,67 ± 14,78.