Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde sınav kaygısının beslenme ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of test anxiety on nutrition and body composition of students preparing for university entrance examination
- Tez No: 554233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde sınav kaygısının beslenme ve vücut kompozisyonu üzerine etkisini değerlendirmenin amaçlandığı bu çalışma; İstanbul ilindeki Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesinde okuyan (n:67) kız, (n:63) erkek olmak üzere toplam 130 lise son sınıf öğrencisi üzerinde Eylül 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin genel özellikleri anket yöntemi ile saptanmıştır. Öğrencilerin dönem başı, dönem ortası ve dönem sonunda sınav kaygı düzeyleri Westside Sınav Kaygısı Ölçeği ve Revize Edilmiş Sınav Kaygısı Ölçeği yardımıyla değerlendirilmiş, 1 günlük besin tüketim kayıtları alınmış, vücut kompozisyonları biyoelektriksel impedans yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of test anxiety on nutrition and body composition of students preparing for university entrance examination. This study was carried out between September 2017-June 2018 and conducted on 130 final grade students consisting of (n:67) girls, (n:63) boys who study at Hüseyin Avni Sözen Anatolian High School in İstanbul. The general characteristics of the students who took part in the study were determined by the survey method. The examination anxiety levels of the students were assessed with the help of the Westside Test Anxiety and Revised Test Anxiety scales at the beginning, in the middle and at the end of the term, 1-day food consumption records were kept and their body compositions were spotted by bioelectrical impedance method.