Üniversite sınavına hazırlık sürecinde sınav kaygısının beslenme durumu ve gastrointestinal semptomlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of test anxiety on nutritional status and gastrointestinal symptoms in preparation for university examination
- Tez No: 852216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sınav kaygısı, öğrencilerin sınav durumunda hissettiği kaygı, endişe ve rahatsızlık hissidir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de sınav sonuçları bireylerin geleceğini etkilediği için yoğun sınav kaygısı olduğunda gastrointestinal semptomlar artabilmekte ve beslenme durumu etkilenebilmektedir. Bu çalışma, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sınav kaygısının beslenme durumu ve gastrointestinal semptomlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacıyla sınava 7 ay kala (Aralık 2022) ve sınava 1 ay kala (Mayıs 2023) Ankara'da özel ve devlet okulunda çalışmaya katılmayı kabul eden 104 (45 kız, 59 erkek) lise son sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilere sağlık durumu, beslenme durumu, antropometrik ölçümler [boy uzunluğu(cm), vücut ağırlığı(kg)], sınav kaygısına ilişkin bilgiler, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (IPAQ), Sınav Kaygısı Envanteri (SKE), Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ), Besin Tüketim Sıklığı Kayıt Formu bölümlerini içeren anket yüz yüze görüşme tekniği ile üniversite sınavına 7 ay kala ve 1 ay kala iki kez uygulanmıştır. Buna göre, her iki cinsiyette de BKİ-Z skoru ortalamalarının ikinci değerlendirmede arttığı saptanmıştır (kız öğrenciler: 1. değerlendirme -0.05±1.12, 2. değerlendirme 0.04±1.24, erkek öğrenciler: 1. değerlendirme 0.57±1.0, 2. değerlendirme 0.73±1.08).
Özet (Çeviri)
Test anxiety is the feeling of anxiety, worry and discomfort that students feel during an exam. Since exam results affect the future of individuals in our country as in many countries, gastrointestinal symptoms may increase and nutritional status may be affected when there is intense test anxiety. This study was conducted with 104 (45 female, 59 male) senior high school students who agreed to participate in the study in private and public schools in Ankara 7 months before the exam (December 2022) and 1 month before the exam (May 2023) to evaluate the effect of test anxiety on nutritional status and gastrointestinal symptoms of students preparing for the university exam. The questionnaire including health status, nutritional status, anthropometric measurements [height (cm), body weight (kg)], information on test anxiety, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ), Test Anxiety Inventory (TAI), Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS), and Food Consumption Frequency Record Form was administered to the students by face-to-face interview technique 7 months before and 1 month before the university exam. Accordingly, it was found that the mean BMI-Z score increased in the second assessment in both genders (female students: 1st assessment -0.05±1.12, 2nd assessment 0.04±1.24, male students: 1st assessment 0.57±1.0, 2nd assessment 0.73±1.08).