Ergenlerde sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu, başarı ve yalnızlık değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fear of missing out in social enviroments, success and loneliness variables in adolescents
  1. Tez No: 554288
  2. Yazar: SÜLEYMAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÖZTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği günümüzde özellikle sosyal medya siteleri insanlar için önemli ve vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Bu araştırma ile sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu yaşayan ergenlerin, akademik başarı ve yalnızlık düzeylerinin üzerindeki etkisinin ve bu etkinin sosyodemografik değişkenler açısından değerlendirilerek incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan özel bir lisede okumakta olan random seçilmiş 71 erkek, 62 kadın olmak üzere toplam 133 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ucla Yalnızlık Ölçeği ve Üsküdar Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre gelişmeleri kaçırma korkusu sahip olunan sosyal medya hesabına, en sık kullanılan sosyal medyaya ve sosyal medyada geçirilen günlük ortalama zamana göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Akademik başarı açısından bakıldığında cinsiyet, disiplin cezası ve aylık gelir düzeyi değişkenlerinin anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Yalnızlık düzeyi açısından bakıldığında ise sosyo-demografik değişkenlerin herhangi biriyle anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Gelişmeleri kaçırma korkusu, yalnızlık düzeyi ve akademik başarı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms have become very important and essential for daily life of people with the worldwide accessibility to the Internet. In this research, it is aimed to find out what is the impact on academic success and loneliness in adolescents who suffer from fear of missing out in social environments and it is also aimed to examine these impacts on the sociodemographic factors. The research has been made with randomly chosen 133 students which of 71 male and 62 female students who are educated in a private high school in Alanya, Antalya during the term of 2018-2019. In this research, it has been used Personal Information Form, Ucla Loneliness Scale and Developments Fear of Missing Out Scale of Uskudar University. With the findings of the research, fear of missing out differs in type of social media platform of the user, frequently used social media platform and daily time spent of the user in social media. Besides, gender, disciplinary punishment and income level of the students were differed significantly when it is come to the academic success. Moreover, it is found out that sociodemographic variables were not differed from each other in the aspects of loneliness level. Furthermore, it cannot be found relations among fear of missing out, loneliness level and academic success.