Ergenlerde COVİD 19 anksiyetesi, gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between COVİD 19 anxiety, fear of missing OUT (FOMO) and social media addiction in adolescents
  1. Tez No: 795567
  2. Yazar: ÜMMÜ GÜL ÇAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada 'Ergenlerde Covid-19 Anksiyetesi, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FoMO) ve Sosyal Medya Bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?' sorusu araştırılmıştır. Ayrıca ergenlerin Covid-19 Anksiyetelerinin, Gelişmeleri Kaçırma Korkularının ve Sosyal Medya Bağımlılıklarının çeşitli demografik değişkenlere, sosyal medya kullanım ağ ve araçlarına göre değişim durumları incelenmiş, sonuçlarda birçok farklılık saptanmıştır. Örneklemini; 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul'un Küçükçekmece ilçesindeki liselerde okuyan öğrencilerden ulaşılabilen toplam 506 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için 'Kişisel Bilgi Formu', 'Koronavirüs Anksiyete Ölçeği Kısa Formu', 'Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği', 'Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Kısa Formu'yla dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Uygulamalar araştırmacı tarafından, öğrencilerin sınıflarında, bir ders saati içerisinde, yeterli süre verilerek uygulanmıştır. Elde edilen veriler 'SPSS 25' programına aktarılarak çözümlenmiş, bulunan sonuçlar araştırmanın amaçları doğrultusunda sunulmuştur. İlişkisel tarama modeli kullanılan araştırmada basit doğrusal regresyon analizi kullanılarak ölçekler arasındaki ilişkinin yordayıcılığına bakılmıştır. Bulgular sonucunda; Koronavirüs Anksiyetesi ile Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı ölçekleri arasında zayıf düzeyde pozitif ilişki (r=.283), Koronavirüs Anksiyetesi ile Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu ölçekleri arasında orta düzeyde pozitif ilişki (r=.329), Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı ile Sosyal Ortamlarda Gelişmeleri Kaçırma Korkusu ölçekleri arasında orta düzeyde pozitif ilişki (r=.465) saptanmıştır. Ayrıca Koronavirüs Anksiyete ölçeği ile Covid-19 tanısı alma arasında anlamlı ilişki, kız öğrencilerin ölçeklerden aldıkları puanların erkeklere göre yüksek, en çok zaman geçirilen ve kullanılan sosyal ağların Instagram ve WhatsApp olduğu sonuçları saptanmıştır. Araştırmadan alınan bulgular alanyazın eşliğinde tartışılmış; ilgili kişilere önerilerde bulunulmuştur. Bulguların koronavirüs anksiyetesi, FoMO ve sosyal medya bağımlılığı konularındaki alanyazına katkı sağlayacağı, iyi bir kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the question of“Is there a significant relationship between Covid-19 Anxiety, Fear of Missing Out (FoMO) and Social Media Addiction in Adolescents?”was investigated. In addition to this, the status change of Covid-19 Anxiety, Fear of Missing Out and Social Media Addictions in adolescents based on various demographic variables, social media usage networks and tools were examined, and many differences were found in the results. The research sample was consisted of 506 students who study in high schools in the Küçükçekmece district of Istanbul during 2021-2022 academic year. A questionnaire consisting of four parts namely 'Personal Information Form', 'Coronavirus Anxiety Scale Short Form', 'Fear of Missing Out on Social Media Scale' and 'Social Media Addiction Short Form for Adolescents' was used for data collection. The applications were applied by the researcher in the students' classrooms, within a class hour and by giving sufficient time. The obtained data were transferred to the 'SPSS 25' program and analyzed, and the results were presented in line with the purposes of the research. In the study, in which the relational screening model was used, the predictiveness of the relationship between the scales was examined by using simple linear regression analysis. As a result of the findings; there are a weak positive correlation between Coronavirus Anxiety and Social Media Addiction for Adolescent scales (r=.283), a moderate positive relationship between Coronavirus Anxiety and Fear of Missing Out on Social Media scales (r=.329), moderate positive relationship between Social Media Addiction for Adolescents and Fear of Missing Out on Social Media scales (r=.465). In addition to this, it was found that there was a significant relationship between the Coronavirus Anxiety Scale and the diagnosis of covid-19, the scores of the female students from the scales were higher than the males' scores, and the social networks where the most time was spent and used were Instagram and WhatsApp. Findings from the research were discussed in the light of the literature; Recommendations were made to the relevant people. It is thought that the findings will contribute to coronavirus anxiety, FoMO and social media addiction and be a good resource.