5G mobil teknolojisinin getirdiği yenilikler ve uygulamalar
5G mobile technology's innovations and applications
  1. Tez No: 554293
  2. Yazar: RIDVAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünyada teknoloji alanında çok büyük değişim ve ilerlemeler kaydedilmektedir. Bu gelişmeler insanoğlunun eğitim, bilim, sağlık, çalışma ve sosyal hayatını doğrudan etkilemektedir. Teknoloji alanında değişimler Dördüncü Sanayi devrimi olarak nitelendirilmektedir. Bu devrim nesnelerin interneti (IOT- Internet of Things), makinelerin birbirleriyle haberleşmesi (M2Machine to Machine) gibi teknolojiler düşünceleri ve uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu teknoloji gelişimlerin ortaya çıkmasının asıl nedeni mobil haberleşme şebekelerinde alt yapılarındaki gelişmelerdir. Bu mobil haberleşme sektöründeki gelişim insanoğlunun internet üzerindeki bilgiye ulaşımını sabit bilgisayarlardan hareketli akıllı telefonlar yani mobil olmasını sağlamıştır. İnsanlar zaman ve mekândan bağımsız olarak istedikleri her yerden istenilen bilgiye ulaşım sağlamaktadır. Kablosuz mobil haberleşme sistemi günümüze kadar evrim geçirmiştir. Birinci Nesil haberleşme sisteminden başlayıp 2020 yılında Beşinci Nesil ve ötesi teknolojilerin kullanıma girmesi beklenmektedir. Birinci Nesil (1G) teknolojisi analog sistemi içerisin de ses iletişimi imkânı tanınmıştır. İkinci Nesil (2G) teknolojisi analog sistemden sayısal sisteme dönüşmesi ile beraber ses iletiminin yanında veri iletimi (GPRS ve EDGE) gerçekleştirerek görüntülü konuşma, video izleme, müzik dinleme gibi özelliklerle kullanıcılar tanışmıştır. Üçüncü Nesil (3G) teknolojisi veri hızı seviyesi Kb\s den Mb\s geçişi ile hızlı olma özelliği sayesinde kullanıcıların mobil cihazların ve uygulamaların artışına neden olmuştur. Bu gelişmeler kullanıcıların alışkanlıklarını ve beklentilerini değiştirerek daha yüksel hızda daha çok veriye ulaşma ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyaçlar ses iletimi eğiliminin yerine veri iletim eğilimini karşılaştırmak üzere hız seviyesi artırılarak Dördüncü Nesil (4G) geliştirildi. Dördüncü Nesil teknolojilerin gelişimi devam ederken paralelinde Beşinci Nesil (5G) teknolojisinin araştırmaları gereksinimleri ve standart çalışmaları başlatılarak devam etmektedir. Dördüncü Nesil (4G) teknolojiler mobil cihazlarla kullanılarak veri iletimi üzerinden, insanları birbirine bağlarken, Beşinci Nesil Teknoloji (5G) ise her şeyi birbirine bağlayan birçok altyapıyı kullanacak büyük bir veri iletişimi sağlayacak ve depolayacak platform dur. Beşinci Nesil (5G) standardizasyon ile ilgili yapılan çalışmaların 2020 yılına kadar sonlandırılması ve ürün haline getirilmesi planlanmaktadır. 2020 yılında dünyada toplumu ve toplumun kullandığı her bir nesneyi aynı platform toplayacak. Beşinci Nesil (5G) teknolojileri ülkelerin sanayi, teknoloji, bilim politika alanınd şekillendireceği ve birkaç yıl içine kullanılması öngörülmektedir. Bu tez çalışmasının kapsamı, Beşinci Nesil haberleşme sisteminin Otomotiv, sağlık, Enerji, Tarım, Akıllı şehirler, Ulaşım ve lojistik sektörlerine getireceği teknolojik yenilikleri ve bu sektörlerden oluşabilecek yeni riskli verilerinin Beşinci nesil haberleşme sisteminden dolaşımı ve şebeke içi, şebeke dışı veri güvenliği konusunda incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda Beşinci Nesil haberleşme sisteminin teknolojik yapısı ve akıllı cihazlardan şebeke içerisine gelecek verilerin güvenlik zafiyetleri ve olası saldırı tehditleri ilgili çalışma ve öneriler ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
In the world there are many changes and developments in the field of technology. These developments directly affect the education, science, health, work and social life of mankind. Changes in the field of technology are described as the Fourth Industrial Revolution. This revolution has emerged from the Internet of Things (IOT-Internet of Things), technologies such as M2Machine to Machine, and applications. The main reason for the development of these technology developments is the developments in their infrastructure in mobile communication networks. The development in this mobile communication sector has made it possible for human beings to have access to information on the internet from mobile computers to mobile phones. People have access to the requested information from anywhere they want independent of time. The wireless mobile communication system has evolved to this day. It is expected that the Fifth Generation and beyond technologies will start in 2020 starting with the First Generation communication system. The first generation (1G) technology includes the analog system and the possibility of voice communication. Second Generation (2G) technology has been introduced to the digital system as well as voice transmission as well as data transmission (GPRS and EDGE). The third generation (3G) technology has been the result of the fast speed of the data speed level with the transition from Kb \ s to Mb \ s, resulting in an increase in mobile devices and applications. These developments have changed the habits and expectations of the users and the need to reach more data at higher speed has emerged. These needs were improved in the Fourth Generation (4G) by increasing the speed level to compare the data transmission trend rather than the tendency to transmit the sound. In parallel with the development of the Fourth Generation technologies, the studies of the Fifth Generation (5G) technology and the standard studies have been initiated. The Fourth Generation Technology (5G) is a platform that provides and stores a large data communication that connects everything with each other, while using the Fourth Generation (4G) technologies with mobile devices to connect people through data transmission. Studies on the Fifth Generation (5G) standardization are planned to be completed by 2020 and brought into the product. In the year 2020, the Fifth Generation (5G) technologies, which will collect the same platform for society and society in the world, will shape the countries' industry, technology and science policies and are expected to be used within a few years. ithin the scope of this thesis study, the technological innovations of the Fifth Generation communication system to the automotive, health, energy, agriculture, smart cities, transportation and logistics sectors and the circulation of the new risky data that may occur from these sectors from the fifth generation communication system and in-network and non-network data security have been examined. . As a result of these investigations, the technological structure of the Fifth Generation communication system and the security vulnerabilities of the data coming from the smart devices and the possible threats of the attack were presented.