İkinci Dünya Savaşı Döneminde Türkiye - İspanya ilişkileri (1939 - 1945)
Turkey - Spain Relations During the Second World War (1939-1945)
  1. Tez No: 554294
  2. Yazar: MURAT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZMENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Farklı coğrafyalardan birçok ülkeyi doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkileyen ve bununla birlikte gelecek nesiller için de kalıcı hasarlar bırakmış olan İkinci Dünya Savaşı, bu somut ve psikolojik çatışma sürecine her ne kadar tarafsızlık ve savaşsızlık istese de Türkiye ve İspanya'yı da dahil etmiştir. Dolayısıyla Almanya ve İngiltere'nin öncü olduğu bu savaş ortamında Türkiye ve İspanya'nın siyasi manevraları kendi gelecekleri açısından belirleyici duruma gelmiştir. Bu bağlamda iki ülkenin gerek savaş ortamındaki dış politikaları gerekse birbirleri ile olan ilişkileri mevcut tez çalışmasının konusunu teşkil etmiştir. Literatür tarama yöntemiyle oluşturulan tez çalışmasında üç bölüm yer almış ve ilk bölümde Türkiye'nin savaş yıllarındaki dış politikası irdelenmiştir. İkinci bölümde ise iç savaştan yeni çıkmış olan bir İspanya profili öne çıkarılarak İkinci Dünya Savaşı'nda yer aldığı konum ve uyguladığı siyaset ele alınmıştır. Türkiye ve İspanya'nın savaş yıllarındaki karşılıklı ilişkilerine ise tez çalışmasının son bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
World War II which directly or indirectly affects many countries from different geographies and also left permanent damage to future generations, included Turkey and Spain in the concrete and psychological conflict even though they wanted neutrality and non-belligerency. Therefore, the political maneuvers by Turkey and Spain in this war which Germany and the UK were pioneer, have become decisive in terms of their future state. In this context, the external policies of the two countries and their relations with each other are the subject of this thesis. There are three chapters in the thesis study which was formed by the literature review method and in the first section Turkey's foreign policy in the war years were examined. In the second chapter, the position and external policy of Spain which was newly emerged from the civil war were discussed. In the last part of the thesis were tried to reflect mutual relations of Turkey and Spain during the war years.