Sporcularda hizmetkar liderlik ile sporcu tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between servant leadership and sports satisfaction levels in sportsman
- Tez No: 554307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma; Farklı branşlarda bireysel spor yapan sporcuların demografik özelliklerinin antrenörlerin hizmetkar liderlik özellikleri ve milli sporcuların sporcu tatmini üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yöntemi betimsel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemidir. Araştırmanın örneklem grubunu milli takım kamplarına katılan Taekwondo, Judo ve Güreş branşlarında 141 erkek 116 kadın olmak üzere toplam 257 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veriler 'Kişisel Bilgi formu', Cerit (2005) geliştirdiği 'Hizmetkar Liderlik Ölçeği' ve Türksoy (2008) geliştirdiği 'Sporcu Tatmin Ölçeği' ile toplanmıştır. Veriler çoklu karşılaştırmalarda ANOVA, tekli karşılaştırmalarda T testi kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların antrenörlerin hizmetkar liderlik özelliklerinin milli sporcuların sporcu tatmini üzerine etkisinin araştırılmasında; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, milli sporcu olup olmama, mevcut antrenörle çalışma süresi, spor branşı değişkenleri açısından incelediğimizde: sporda hizmetkarlık, sporcu tatmini, bireysel tatmin, takım tatmini ve antrenör tatmini katılımcıların antrenörle çalışma yılına göre istatistiki anlamda bir fark olduğu diğer değişkenler açısından bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, milli sporcuların antrenörlerin hizmetkar liderlik özellikleri ve sporcu tatmini düzeylerine yönelik vermiş oldukları cevaplar milli olmayan sporculara göre daha pozitif yöndedir ve uzun süre antrenörleriyle çalışan sporcuların antrenörlerinden algıladıkları hizmetkar liderlik ve sporcu tatmininin olumlu yönde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the demographic characteristics of the sportsmen who perform individual sports in different branches effects on the servant leadership of the coaches and the national athletes sportsman satisfaction. The method of research is the survey method from descriptive research methods. The sample group of the study included 257 athletes including 141 men and 116 women in the Taekwondo, Judo and Wrestling branches participating in national team camps. Datas were collected with 'Personal Information Form' , 'Servant Leadership Scale' developed by Cerit (2005) and 'Sportsman Satisfaction Scale' developed by Türksoy (2008). Data were analyzed with ANOVA in multiple comparisons, independent sample t test . In exploring the effect of the participant's coaches servant leadership qualities on the athlete satisfaction of national athletes; when we examined from the perspective of variables such as gender, age, educational status, national athlete, current coach working time, sport branch variables: sport servitude, athlete satisfaction, individual satisfaction, team satisfaction and coach satisfaction were statistically significant by working time with coach and there is no difference with other variables. As a result of the research, the responses of the national athletes about the servant leadership characteristics and the athlete's satisfaction levels of the coaches are more positive than those of the non-national athletes and it has been seen that the athletes who work with their coaches for a long time have a positive attitude towards the servants' leadership and athlete satisfaction they perceive from their coaches.