Bedensel engelli sporcularda antrenörlerin hizmetkar liderlik davranışlarının sporcu tatmini ile ilişkisi
Behaviours of servant leadership with applied trainers in relation with athletes satisfaction at handiccaped athletes.
  1. Tez No: 288688
  2. Yazar: İLKER ÖZMUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmanın amacı; Bedensel Engelli Sporcularda antrenörlerin hizmetkâr liderlik davranışlarının Sporcu Tatmini ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmanın evrenini bedensel engelliler spor federasyonuna bağlı 2009-2010 sezonunda mücadele eden Ampute Futbol ligi ve tekerlekli sandalye basketbol 1. ligi takımları oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modeliyle yapılan bu çalışmaya 20 kulüpten toplam 241 Bedensel engelli sporcu katılmıştır. Verilerin toplanmasında geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan tek boyutlu ve 24 sorudan oluşan sporda hizmetkâr liderlik ölçeği (SHLÖ) ve üç alt boyutlu ( antrenörden tatmin, bireysel tatmin ve takım tatmini) ve 19 sorudan oluşan sporcu tatmin ölçeği (STÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate Behaviours of Servant Leadership with Applied Trainers in Relation with Athletes Satisfaction at Handiccaped Athletes.. The population of the study consisted of the teams of Amputee Football League and First League of Wheelchair Basketball in the season of 2009 ? 2010 acting under the Federation of the Physically Handicapped. A total sum of 241 physically handicapped athletes out of 20 clubs was included in the study, which was carried out through the method of relational scanning. A single dimensional Mentoring Scale at Sport (MSS) made up of 24 items and a three dimensional (Satisfaction of trainer, individual satisfaction and team satisfaction) Athletes Satisfaction Scale (ASS) made up of 19 items were used.