Beydağı Geçici Barınma Merkezi'nde kalan çocukların resimlerinin incelenmesi
The examination of pictures of the children who stay in Beydağı Temporary Refuge Center
  1. Tez No: 554308
  2. Yazar: HAVVA ZERRİN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKHAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması, mülteci çocukların göç ettikten sonra farklı bir kültürel çevreye uyum sürecinde yaşadıkları durumun resimlerinden incelenmesi sürecini kapsamaktadır. Çalışma Malatya ilinde bulunan Beydağı Geçici Barınma Merkezi'nde yaşayan mülteci çocukların yaş sınırlaması yapılmadan çizdikleri resimlerden oluşmaktadır. Çocukların hem çizip hem de yorumladığı resimler çalışmamızın asıl temasını oluşturmaktadır. Sanat; bireyi anlamada ve anlatmada bir araç olmuştur. Çocukların geçmişten bugüne kadar olan serüvenlerinde yaşadıkları zorlukları, bize resimlerinde ki izlerle görme imkânı sağlamıştır. Yaşamış oldukları savaşın etkilerini ve önceki yaşamlarını resimlerinde ifade etmişlerdir. Anahtar Sözcükler Resim sanatı, Göç, Mültecilik, Resim ve Çocuk, Savaş
Özet (Çeviri)
This thesis includes analyzing drawings of the refugee children in the process of adaptation to a different cultural environment after migration. The study consists of the pictures of refugee children without age limitation living in Beydağı Temporary Accommodation Center in Malatya province. By the way of drawings of the children, it is requested to reach their inner worlds with the people, colors and objects they used in their drawings. Both the drawings and the interpretations of the children are the main theme of our study. The art of painting, which has an importamt position in personality analysis provides different perspectives in the adventures of children from past to present. The best method to transfer the trauma they have experienced is; drawing and then reaching the inner worlds of children, which can not be expressed by itself. The impressive paintings and interpretations of the children in our study have allowed us to figure out their inner world. Key Words Pictorial Art, Migration, Refugee, Pictures and children, War