Anadolu'da toplum hayatında kadın(Asur Ticaret Kolonileri ve Hitit dönemleri)
Women in community life in Anatolia(Assyrian Trade Colonies and Hittite Periods)
- Tez No: 554328
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
“Anadolu'da Toplum Hayatında Kadın”isimli bu tez çalışması özellikle Hititlerin çekirdek yerleşmesi olan Orta Anadolu'yu merkez alarak kadınların sosyal, siyasi, ekonomik, dini ve hukuki alandaki yerlerini arkeolojik ve filolojik kaynaklar ışığında ortaya koymayı amaçlamaktadır. M.Ö. II. binin ilk yarısına tekabül eden Asur Ticaret Kolonileri döneminde ve ikinci yarısını oluşturan Hititler döneminde kadının toplumsal statüsü, sosyal ve siyasal konumu, dini yaşamdaki etkinliği, statüsü ve rolü, sanat eserlerine yansıyan kadın betimlemeleri incelenmiştir. Asur Ticaret Kolonileri dönemi, Asur'dan Anadolu'ya gelen tüccarların etkisiyle Mezopotamya ve Anadolu kültürlerinin kaynaştığı özel bir dönemdir. Mezopotamya'nın Anadolu'ya etkisi sosyal alan başta olmak üzere pek çok alanda görmek mümkündür. Hitit dönemi ise, siyasi politikaların etkisiyle pek kültürünün görüldüğü bir dönemdir.
Özet (Çeviri)
This thesis, named Women in Society Life in Anatolia', aims to reveal the places of women in the social, political, economic, religious and legal spheres in the light of archaeological and philological sources. Women's social status, social and political status, status and role of women in religious life and their reflections in works of art were examined during the period of the Assyrian Trade Colonies and the second half of the second half of BC II. The Assyrian Trade Colonies period is a special and important period in which Mesopotamian and Anatolian cultures combine with the influence of traders coming from Assyria to Anatolia. The influence of Mesopotamia on Anatolia is observed in many areas, especially in the social field. The effect of this culture is reinforced by the marriages of kings with political interests.