Şanlıurfa şehir içi yüzey sularında izole edilen çeşitli entrobabacteriacea grubu bakteri suşlarında III.kuşak cephalosphorinlere dirençlik frekansının saptanması ve plazmid'e bağlı dirençlilik düzeyinin belirlenmesi
  1. Tez No: 55433
  2. Yazar: MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Mehmet AKSOY Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 39 Bu çalışmada Şanlıurfa merkezinden geçen Karakoyun Deresi'nden izole edilen bakterilerde antibiyotik dirençliliğinin frekansı ve Plazmid'e bağlı dirençlilik eliminasyonu araştırılmıştır. Dirençliliğin saptanması için III. Kuşak Cephalosporinlerden (Ceftriaxone, Ceftizoxime ve Cefotaxime) kullanılmıştır. Karakoyun Deresi'nin sularından izole edilen suşlann % 33.6'sımn CRO'ya, % 34.9 ZOX'a, % 34.3'ünün CTX'e ve % 27.5'inin de üç antibiyotiğe birden (MAR) dirençli oldukları saptanmıştır. Ethidium Bromide (10" ), Plazmid eliminasyonu çalışmalarında eliminator olarak kullanılmıştır. Ethidium Bromide ile yapılan Plazmid eliminasyonu çalışmalarında Karakoyun sularının izolatlannda % 25.4-60.9 oranında Plazmid eliminasyonu sağlanmış olup, dirençliliğin aynı oranda Plazmid-kodlu olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Enter obacteriaceae, III.Kuşak Cephalosporinler, Ethidium Bromide, Plazmid eliminasyonu Prof.Dr.M. Yaşar ÜNLÜ'nün Yürütücülüğünü yaptığı bu çalışma (Proje No:04) Harran Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Mehmet AKSOY Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 1996, Page:39 In this research were frequency of antibiotic resistances and elimination of plasmid resistance were investigated in isolates from the streams of Karakoyun creak of Şanlıurfa Resistance frequency were determined against 33.6 % Ceftriaxone, 34.9 % Ceftizoxime, 34.3 % Cefotaxime and 27.5 % using the antibiotics against the isolates from the stream of Karakoyun creak. Ethidium Bromide is used as eliminator in this plasmid elimination studies. Plasmid curing were determined as 25.4-60.9 % in isolated from stream Karakoyun isolates with Ethidium Bromide. KEY WORDS : Enter obacteriaceae, III.Generation Cephalosporins, Ethidium Bromide, Plasmid eliminastion.