Çapraz bağlı akrilamid kopolimerlerinin hazırlanması ve metal iyonlarının tutulmasında kullanımı
- Tez No: 55432
- Danışmanlar: PROF.DR. OLGUN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada; sulardaki ağır metal kirleticilerinin ortamdan uzaklaştırılması amacı ile Akrilamid(AAm)/Maleik asit(MA) hidrojelleri hazırlanmış, karakterizasyonu yapılmış ve uranil (ÜÖ2+2) iyonu adsorpsiyonunda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Ig ÂAm ile ağırlığı 20-80 mg arasında değişen HA' in i mL damıtık suda çözülmesiyle elde edilmiş sulu çözeltiler 60Co Y kaynağında 0.45-18.00 kGy doz aralığında ışınlanarak jelleşme oranları tayin edilmiştir. Işınlama dozu arttıkça H j el miktarının arttığı, belli bir dozdan sonra maksimum jelleşmeye ulaşıldığı gözlenmiştir. P(AAm/MA) hidrojellerinin yapısal karakterizasyonu için alınan FTIR spektrumları değerlendirilmiş ve ÂAm ile MA1 e ait bandlar tesbit edilmiştir. Isısal karakterizasyonda; hidrojellerin. Diferansiyel Taramalı Kalorimetre(DSC) ve TermograYimetre(TGA) ile termogramları alınmıştır. DSC termogramlarında, HA1 in, P ÂAm1 in camsılaşma sıcaklığını düşürdüğü gözlenmiş ancak hidrojeldeki HA miktarının artmasıyla hidrojellerin camsılaşma sıcaklığında belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir.TGA termogramları üzerinde yapılan türev analizlerinde, yapıya MA girmesiyle 200-300°C arasında gözlenen pikin şiddetinde artış gözlenmiştir. Bu çalışmanın diğer bir bölümünde, UC>2+2 iyonu adsorpsiyonu çalışılmıştır. U02+2 iyonu tutma kapasitesini arttırmak amacıyla AAm/HA çözeltileri hazırlanırken damıtık su ile hazırlanan jellerden farklı olarak damıtık su yerine üç ayrı derişimde (500, 1000, 1500mg/L) IK>2+2 iyonu içeren uranil asetat (UA) çözeltisi kullanılmıştır. Hazırlanan sulu çözeltiler, maksimum jelleşme dozu olan İ5 kGy1 de ışınlanarak hidrojeller elde edilmiştir. Damıtık su ile hazırlanmış ve ÜA çözeltisi ile ön düzenlenmiş jellerin ÜC>2+2 adsorpsiyonu, dört değişik MA miktarı ve üç ayrı U02+2 iyonu derişimleri için kinetik olarak izlenmiştir. U02+2 iyonu adsorpsiyonu sonucunda ön düzenlenmiş jellerin, su ile hazırlanmış j eller e oranla yaklaşık 1.5 kat daha fazla Ü02+2 iyonu adsorpladığı gözlenmiştir. Ayrıca artan MA miktarı ileV U02+2 iyonu adsorpsiyonunun arttığı gözlenmiştir. Adsorpsiyon çalışmaları benzer şekilde üç değişik sıcaklık (İ5°C, 25ÖC, 4Q°C) ve pH (3.34, 4.35, 6.27) değeri için tekrarlanmıştır. Genel olarak sıcaklık arttıkça adsorpsiyonun azaldığı gözlenmiştir. Yapılan pH çalışmalarında ise adsorpsiyon hızının artan pH1 la arttığı gözlenmiş fakat maksimum adsorpsiyona ulaşıldığında değişen pH1 la adsorpsiyon kapasitesinde belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir. Sıcaklık ve pH çalışmalarını desteklemek amacıyla aynı sıcaklık ve pH' larda jellere şişme testleri uygulanmış artan sıcaklık ve pH1 la şişmelerde belirgin bir artış gözlenmiştir. Sonuçta, hem deneysel veriler kullanılarak yapılan hesaplamalardan hem de FTIR spektrumlarından U02+2 iyonu ile kopolimerik jeldeki iyonlaşabilen gruplar arasındaki olası etkileşim mekanizması önerilmiştir. Etkileşim mekanizması hem MÂ hem de HA' in doymuş yapısı olan Süksinik asit(SA)' e göre önerilmiştir. HA yapısına göre tutunma mekanizmasının 2 U02+2/ i MA olduğu, SA yapısına göre l U02+2/l MA olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, Acrylamide(AAm)/Maleic Acid (Mi) hydrogels were prepared, their use in the uranyl ion (UC>2+2) adsorption, with the purpose of removing the heavy metal pollutants from the environment was investigated. The aqueous solutions prepared by mixing 1 mL distilled water with 1 g Aim and 20-80 mg HA were irradiated to 0.45-13.00 kGy doses in the Ğ0Co y -ray3 source. It has been found that the % amount of the gels increased with increasing radiation dose and beyond a certain dose maximum in gelation was reached. For the structural characterization of P(AAm/MA) hydrogels FTIK spectra are taken and the bands belonging to AAm and MA have been defined. In thermal characterization; the thermograms of hydrogels were taken with Differential Scanning Calorimeter (DSC) and Thermogravimetric Analyzer (TGA). It has been observed that the presence of MA decreased the glass-transition temperature (Tg) of PAAm. The increase in the intensity of derivative peaks, observed between 200-300°C by increasing amounts of MA into the structure, have been recorded in TGA thermograms. In the second part of this study, adsorption of U02+2 ion by hydrogels have been studied. To increase the capacity of U02+2 ion uptake while preparing the AAm/MA solutions, the uranyl acetat(UA) solution with UC>2+2 ion in three different concentration (500,1000,1500 mg/L), has been used replacing pure water. Hydrogels prepared by radiation processing of the aqueous solutions at 15 kGy which is the maximum gelation dose. U02+2 ion adsorption of gels which have been prepared with distilled water and pre-arranged with UA solution have been kinetically followed for four different MA amount and three different UC>2+2 ion concentrations. It has been observed that gels pre-arranged by uranyl ions adsorbed approximately 1.5 times more UC>2+2 ion than gels prepared with water. It has also been observed with increasing HA content UC>2+2 ion adsorption has increased.VII Adsorption studies have been repeated, similarly for three different temperatures (15,25,4Q°C) and pH values (3.34, 4.35,6.27). It has been observed generally, that adsorption decreased when the temperature increased. No significant changes have been observed on the quality of adsorption at different pH values. Consequently, the possible interaction mechanism between the groups which are ionizable in the copolymeric gel3 and UC>2+2 ion has been proposed. This is based on stoichiometric calculations as well as the experimental data on FTIR 3pectra. Interaction mechanism ha3 been proposed according to not only HA but also. Succinic acid(SA) structure which İ3 the saturated structure of HA. It has been determined that uranyl ion uptake follows the ratios 2 U02+2/l HA according to HA structure, and 1 U02+2/l HA according to SA structure.