Kömürün aglomerasyon, flotasyon, agloflotasyon yöntemleri ile zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation of enrichment of coal with agglomeration, flotation, aggloflotation methods
  1. Tez No: 554337
  2. Yazar: NERİMAN TAŞDÖĞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sivas/Gemerek ve Samsun/Havza linyit kömürlerinin aglomerasyon, flotasyon, agloflotasyon yöntemleri ile zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır.Bağlayıcı sıvı cinsi ve konsantrasyonu, pülp pH'ı, katı oranı, aglomerasyon süresi ve tane boyutu gibi birçok proses parametresinin linyit kömürlerinin aglomerasyon performansına etkisi incelenmiş ve sonuçlar ağırlık verimi, yanabilir kısım verimi ve kül açısından değerlendirilmiştir.Bastırıcı (Na2SiO3) miktarı, toplayıcı (gazyağı) miktarı ve köpürtücü (MIBC) miktarı, pülp pH'ı, katı oranı, flotasyon süresi ve tane boyutu gibi birçok proses parametresinin linyit kömürlerinin flotasyon performansına etkisi incelenmiş ve sonuçlar ağırlık verimi, yanabilir kısım verimi ve kül içeriği açısından değerlendirilmiştir.Bastırıcı (Na2SiO3) miktarı, toplayıcı (gazyağı) miktarı, köpürtücü (MIBC) miktarı, pülp pH'ı ve katı oranı gibi proses parametrelerinin linyit kömürlerinin agloflotasyon performansına etkisi incelenmiş ve sonuçlar ağırlık verimi, yanabilir kısım verimi ve kül açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enrichment of lignite coals which were obtained from Sivas/Gemerek and Samsun/Havza (in Turkey) with agglomeration, flotation and aggloflotation were investigated.The effects of many process parameters such as bridging liquids type and concentration, pulp pH, solid ratio and agglomeration time were investigated on lignite coals agglomeration performance and the results were analyzed on terms of yield, combustible recovery and ash values. The effects of many process parameters such as depressant (Na2SiO3) dosage, collector (kerosene) dosage, frother (MIBC) dosage, pulp pH, solid ratio and particle size were investigated on lignite coals flotation performance and the results were analyzed on terms of yield, combustible recovery and ash values.The effects of many process parameters such as depressant (Na2SiO3) dosage, collector (kerosene) dosage, frother (MIBC) dosage, pulp pH and solid ratio were investigated on lignite coals aggloflotation performance and the results were analyzed on terms of yield, combustible recovery and ash values.