Yükseltgen ortamda Beypazarı ve Çan linyitlerinden piritik kükürdün ayrılması
Removal of pyritic sulfur from Beypazarı and Çan lignites in the oxidixing medium
- Tez No: 979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yükselt gen Ortamda Beypazarı ve Çan Linyitlerinden Piritik Kükürdün Ayrılması Bu çalışmada, Beypazarı ve Çan linyitlerindeki pi ritik kükürdün yükseltgen ortamda, demir III tuzları et kisi ile linyitden ayrılması araştırılmıştır. Linyitin cinsinin, işlemin süre ve sıcaklığının, demir III konsantrasyonunun, giderilen kükürt yüzdesine etkisi incelenmiştir..Deneyler demir III sülfat çözeltisinde, sabit O2 akımında tekrarlanmıştır. Linyitin tanecik boyutunun -140 mesh olması şartıyla, giderilen kükürt yüzdesinin, işlem süresi ve sıcaklığı ile doğru orantılı olarak de ğiştiği sonucuna varılmıştır. Sonuçta, bu yolla piritik kükürdün % 80-84 kadarı linyitden ayrılabilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Removal of Pyritic Sulfur from Beypazarı and Çan Lignitea in the Oxidixing Medium In this work, removal of pyritic aulfur from Bey pazarı and Çan lignites were "studied by reacting aqueous ferric solution in oxidixing medium. The effects of reaction time and temperature, concentration of ferric salt3 and kinds of lignite on the percent of sulfur removal were examined. Experiments were repeated in the aqueous ferric solution at constant current of Op gas. Qur results clearly show that percent of sulfur removal is directly proportional to time and temperature of reaction' if the particle size of lignite is -14-0 mesh. As a result of our work, approximately 80-64 % of the pyritic sulfur was removed. IV