Dynamics of particles and fields in gravitational monopole space - times
Parçacıkların ve alanların gravitasyonel monopol uzay-zamanlarda dinamikleri
  1. Tez No: 554349
  2. Yazar: MUHAMMED HALUK SEÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez ̧çalışmasında parçacıkların ve alanların davranışını Reissner-Nordström- (A)dS-Monopole uzay-zamanında Klein-Gordon ve Hamilton-Jacobi denklemlerini belirli durumlar için analitik olarak ̧çözerek inceledik. Buna ek olarak bir kara delikten ışığın sapması ve süperışıma kararsızlığını bu uzay-zaman konfigürasyonu için ele aldık ve monopole teriminin etkisini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the dynamics of particles and fields in the Reissner- Nordström-(A)dS-Monopole space-time by solving the Klein-Gordon and Hamilton- Jacobi equations. We found an analytical solution to each of these equations in certain conditions. Furthermore, we investigate the light deflection from a black hole and superradiance on these phenomena in our space-time configuration and discuss the effect of the global monopole.