Akmonia Antik Kenti mezar stelleri ve bomoslar
Akmonia Ancient City grave steles and bomos
  1. Tez No: 554364
  2. Yazar: MURADİYE KÜÇÜKCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNTEHA DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Akmonia antik kenti, Uşak ili Banaz ilçesi Ahat köyünün güneyindeki Asartepe mevkiinde yer almaktadır. 'Akmonia Antik Kenti Mezar Stelleri ve Bomoslar' başlıklı bu çalışma ile on iki adet Mezar Steli ve on adet Bomos tipolojik ve stilistik açıdan incelenip değerlendirilmiştir. Bu mezar stellerinin bazıları Phrygia Bölgesi için karakteristiktir. Bomoslar ise kentte soylu insanlara ait anıtsal mezarların bulunduğunu ve ölü kültünün toplum içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir. Bu mezar stellerinin ve bomosların üzerinde yer alan bezemeler ve araç gereçler halkın günlük yaşantısına ışık tuttuğu gibi kentin sosyal yapısı hakkında da bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Akmonia is located in Asartepe, south of the village of Ahat in the town of Banaz in Uşak province. In this study titled Tombstones of the Ancient City of Acmonia and Booms, twelve Grave Steles and ten Bomos were examined and evaluated in terms of typological and stylistic. Some of these grave steles are characteristic for the Phrygia Region. Bomos shows that there are monumental tombs belonging to noble people in the city and the dead cult has an important place in the society. The embellishments and tools on these grave steles and bomos provide information about the social structure of the city as well as light on the daily life of the people.