360 derece performans değerlendirme sisteminin hastanelerde uygulanabilirliği: Bingöl Devlet Hastanesi örneği
The aplicability of 360 degree performance evaluation system inhospitals: Implementation of Bingöl Public Hospital
- Tez No: 554378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının 360 derece performans sistemine karşı tutumlarının bir kamu hastanesi çerçevesinde incelenmesidir. Çalışmanın evrenini, Bingöl Devlet Hastanesinde çalışan yönetici, hekim ve hemşireler oluşturmaktadır. Çalışmada kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 309 yönetici, hekim ve hemşireye yüz yüze anket uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin sorular yer almaktadır. İkinci bölümde ise Şimşek (2016) tarafından geliştirilen“Çalışan Tutumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, bağımsız örneklerde t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Veriler %95 güven aralığında analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların % 79,9'luk kısmı 360 derece performans sisteminin uygulandığı bir hastanede çalışmak istemektedir. Çalışanların tutumları cinsiyet ve pozisyon durumu faktörüne göre değişmekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışanların eğitim ve yaş durumu değişkenine göre farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanların iş akdinin feshedilmesi durumunda 360 derece performans değerlendirme çıktılarının kullanılmasını istemezken, terfi kararlarının alınmasında kullanılmasını destekledikleri sonucu elde edilmiştir. Bu bulgular sonucunda sağlık çalışanın 360 derece performans değerlendirme sistemine karşı olumlu bir tutuma sahip olduğu görülmektedir. Çalışanlar tarafından destek gören bu sistemden yararlanabilmek için gerekli alt yapının oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of health workers towards 360 degree performance system within the framework of a public hospital. The population of the study consists of managers, physicians and nurses working in Bingöl Public Hospital. In this study, 309 managers, physicians and nurses, determined with convenience sampling method, were interviewed with face-to-face questionnaires. The questionnaire used in the study consists of two parts. In the first part, questions about the socio-demographic characteristics of the participants are included. In the second part, Employee Attitude Scale "developed by Şimşek (2016) was used. Descriptive statistical methods, independent samples t-test and one-way analysis of variance were used to analyze the data. Data were analyzed at 95% confidence interval. According to the results of the study, 79.9% of the participants want to work in a hospital where 360 degree performance system is applied. It was concluded that the attitudes of the employees vary according to gender and position status. In addition, it was concluded that the employees didn't differ according to their education and age status. Employees don't want to use 360 degree performance evaluation outputs in case of termination of employment contract, but they support their use in promotion decisions. As a result of these findings, it is seen that health workers have a positive attitude towards 360 degree performance evaluation system. In order to benefit from this system which is supported by employees, the necessary infrastructure should be established.