Boşanma sürecindeki kadınların sosyo-ekonomik özellikleri, sosyal destek ve umutsuzluk düzeyleri ile ilişkili faktörlerin tanımlanması
The socio-economical properties of divorce-seeking women, the identification of factors concerni̇ng social support and hopelessness levels
- Tez No: 554377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE TEKİN ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma boşanma sürecindeki kadınların sosyo-ekonomik özellikleri ve sosyal destek ile umutsuzluk düzeylerinin ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın evrenini, 01.09.2016-30.04.2017 tarihleri arasında Manisa Adliyesi, Aile Mahkemelerinde boşanma davaları devam eden 828 kadın oluştururken, bu evren arasından basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen boşanma sürecindeki 242 kadın ise örneklemi oluşturmuştur. Bu doğrultuda araştırmanın bağımlı değişkeni boşanma sürecindeki kadınların umutsuzluk düzeyiyken, boşanma sürecindeki kadınların sosyo-ekonomik özellikleri ile algıladıkları sosyal destek düzeyi bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kapsamında, araştırma verileri sosyo-demografik anket formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), İndependent Sample T Testi kullanılmıştır. Kadınların algılandıkları sosyal destek ile umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkinin analizi Pearson Korelasyon Tekniği ile yapılırken ileri analizinde Enter Metodu ve Regresyon Analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the socio-economical properties of the women in the course of divorce and the relation between social support and hopelessness levels. The universe of this study includes 828 women during their divorce process on the Family Courts on Manisa Courthouse between the dates 01.09.2016-30.04.2017 and simple random sampling method has been used to choose 242 women from this universe to create the sample group of this study. In this regard, the dependent variable of the research is the hopelessness level of the divorce-seeking women, whereas the independent variable is the socio-economical common features of the women and their perceived social support amounts. In this study, the research data are gathered by socio-demographical survey form, Beck Hopelessness Scale and multidimensional social support scale under the quantitative research method. The One Way ANOVA and Independent Sample T tests are used in the analysis of data. The analysis of the relation between the social support perceived by the women and the level of hopelessness is made by Pearson Correlation Coefficient Formula, whereas further analysis is carried out by the help of the Enter Method and the regression analysis.